Avrupa Birliği'nin (AB) 12 Haziran cumhurbaşkanlığı seçimlerinden sonraki olaylarla ilgili olarak İngiliz ve Fransız elçilik çalışanları ile bir Fransız vatandaşını yargılayan İran'a tepki göstermesi üzerine Tahran yönetiminden karşı açıklama geldi. Tahran, söz konusu AB bildirisini "hukuk dışı ve şaşırtıcı" olarak niteledi.


İran Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Hasan Kaşkavi, İngiltere'nin Tahran Büyükelçiliği'nde çalışan Hüseyin Ressam ve Fransa'nın Tahran Büyükelçiliği'nde görev yapan Nazik Afşar adlı İranlılar ile Fransız akademisyen Clotilde Reiss'in yargılanmasına ilişkin AB bildirisinin kabul edilemeyeceğini ve iç işlerine müdahale olduğunu ifade etti.
Geçtiğimiz hafta sonunda AB Dönem Başkanı İsveç tarafından yapılan açıklamada, "Bir AB ülkesine, vatandaşına ya da büyükelçilik personeline karşı olan hareket tüm AB'ye karşı kabul edilir." ifadeleri yer almıştı. Ayrıca, birliğin davayı yakından izlediği belirtilmiş, üç kişinin derhal salıverilmesi talep edilmişti. Londra ve Paris hükümetleri de Ressam, Afşar ve Reiss'in yargılanmasını kınayarak, Tahran'dan sanıkları bir an önce serbest bırakmasını istemişti.
Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy'nin de Fransız akademisyen Clotilde Reiss'ın serbest bırakılması için devreye girdiği bildirildi. Sarkozy'ye yakın kaynaklar, Fransa Cumhurbaşkanı'nın Reiss'in serbest bırakılması konusunda İranlı yetkililer üzerinde etkili olabilecek herkesle temasta bulunduğunu aktardı.
İran Dışişleri sözcüsü Kaşkavi ise sanıkların yasalar çerçevesinde yargılandığını ve hiçbirinin diplomat olmadığını kaydetti. Kaşkavi, İngiltere hükümetinin açıklamalarının aksine, Ressam'ın yargılanmasıyla ilgili olarak bu ülkeye özel garanti ve güvence verilmediğini de anlattı. Bütün ülkelerle iyi ilişkiler içinde olmak istediklerini belirten Kaşkavi, Londra ile ilişkilerin kesilmesinin söz konusu olmadığını belirtti.
'ÜÇ AMERİKALININ GÖSTERİLERLE İLGİSİ OLABİLİR'
İranlı yetkililerce, doğa yürüyüşü yaparken gözaltına alındığı bildirilen 3 Amerikalı turistin, cumhurbaşkanlığı seçiminden sonra ülkede yaşanan gerginlikle ilgileri olabileceği öne sürüldü. İran'ın resmi İRNA ajansının haberine göre, İran parlamentosunun dış ilişkiler ve ulusal güvenlik komitesi üyesi Muhammed Karamirad, "İzinsiz girişleri, seçim sonrasında yaşanan kargaşayla ilgisiz olamaz. Üçünün İran'da peşinde oldukları şey ne? Neden vize için başvurmadılar?'' diye konuştu. İran'da cuma günü gözaltına alınan 3 Amerikalının sorgulandığı bildirilmişti. TAHRAN AA
Kerrubi: Gözaltındakilere tecavüz edildi
İran'ın reformcu cumhurbaşkanı adaylarından Mehdi Kerrubi, seçimlerin ardından çıkan olaylarda gözaltına alınan bazı kişilerin tecavüze uğradığı iddialarının soruşturulmasını istedi. Reformcu adayın internet sitesinde, Kerrubi'nin, İran Düzenin Yararını Teşhis Konseyi Başkanı Ayetullah Ali Ekber Haşimi Rafsancani'ye bir mektup yazarak, üst düzey yetkililerden bazı erkek ve kadın tutuklulara tecavüz edildiği yönünde bilgi aldığını ilettiği belirtildi. Kerrubi'nin, Rafsancani'den olayın araştırılmasını istediği ifade edildi.


İŞKENCE İDDİALARI ARAŞTIRILACAK İran Meclisi'nin seçim sonrası protestolarda gözaltına alınanlara işkence yapıldığı yönündeki iddiaları araştırmak için cezaevleri ve gözaltı merkezlerinde incelemelerde bulunacağı açıklandı. Emniyet Genel Müdürü İsmail Ahmedi Mugaddem, ihlallerle ilgili üç yetkilinin tutuklandığını belirtmiş ancak gözaltındaki ölümlerin hastalıktan kaynaklandığını ileri sürmüştü. Bu arada, Devrimci Muhafızların siyasî ofisinin başında bulunan General Yadullah Cevani, reformcu adaylar Mir Hüseyin Musavi, Mehdi Kerrubi ve eski Cumhurbaşkanı Muhammed Hatemi'yi kastederek, "Bu bireyler hainler olarak yargılanmalı ve cezalandırılmalı." dedi.

Zaman