Irak komşu değil ortağımız

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ve Devlet Bakanı Zafer Çağlayan dün Bağdat'ı ziyaret etti. Irak Dışişleri Bakanı Zebari ile görüşen Davutoğlu, Bakan Çağlayan'ın da katılımıyla üçlü bir basın toplantısı gerçekleştirdi. "Her konuda tam bir mutabakat içindeyiz." diyen Davutoğlu, Irak ile Türkiye'nin bölgeye örnek teşkil edecek yeni bir stratejik ortaklık modeli olduğunu ifade etti.

Bakan, geçen yıl yapılan üst düzey ziyaretlerin ardından temmuz ayında iki ülke arasında yüksek düzeyli stratejik işbirliği konseyi kurulması kararı alındığını hatırlattı. İki başbakan öncülüğünde ortak yapılacak toplantılarla geleceği birlikte şekillendirme kararı verildiğini vurgulayan bakan, "Çünkü biz Irak'ı sadece dost ve komşu bir ülke olarak değil aynı zamanda geleceğimizi birlikte şekillendireceğimiz ve karşılıklı entegre olmamız gereken büyük bir ortak olarak görüyoruz. Irak'la geliştirdiğimiz bu ortaklık modeli hem ülkeler hem de toplumlar arası tam entegrasyon hedefi gütmektedir." şeklinde konuştu.
"Irak'la et ve tırnak gibi iç içe geçmiş bir ülkeyiz." diyen bakan, Irak'taki kuraklığa bağlı olarak görüşmelerde gündeme gelen su meselesine de değindi. "Su meselesine bakışımız da bu ortak kader perspektifindedir." diyen Davutoğlu, Türkiye'nin haziran ve temmuzda su taahhütleri çerçevesinde 500 metreküpün üstüne çıktığını belirtti. Çok daha güçlü bir işbirliği yapmaya hazır olduklarını aktaran bakan, bu çerçevede daha önce iki kez toplanan Türkiye, Irak ve Suriye arasındaki üçlü mekanizmayı yeniden toplamayı düşündüklerini kaydetti. Davutoğlu, su idaresi konusunda teknolojik yardım ve işbirliği de dahil olmak üzere suyun daha verimli kullanılması için beraber çalışma kararı aldıklarını belirtti.
7 milyar dolara ulaşan ticaret hacmini 2011'de 20 milyar dolara çıkarmayı planladıklarını dile getiren Bakan Çağlayan da Gaziantep'te düzenlenen Irak fuarlarının artık Bağdat'ta düzenleneceğini ve Türk heyetleri olarak bunların hepsine iştirak edeceklerini belirtti. Bakan, bu çerçevede serbest ticaret anlaşması dahil olmak üzere çeşitli çalışmalar yaptıklarını vurguladı.
ZEBARİ: TÜM KARARLARI UYGULAYACAĞIZ
Çağlayan, Türk müteahhitlerin altyapı, okul, konut ve hastane inşaatlarında görev almak istediklerini bildirdi. Bağdat'a ilk kez geldiğini belirten Devlet Bakanı Çağlayan, yılda en az üç kez Irak'a gelme sözü verdi.
Iraklı Bakan Zebari de toplantıda yaptığı açıklamada Türkiye ve Irak arasındaki yüksek düzeyli stratejik işbirliği konseyinde icracı bakanlar olarak çalışan iki ülke bakanlarının en yakın zamanda bir araya gelmeleri hususunda anlaştıklarını belirtti. Zebari, konseyin eylülde Türkiye'de toplanması kararını aldıklarını, ayrıca Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın önümüzdeki aylarda Bağdat'a yapması öngörülen ziyareti görüştüklerini kaydetti. PKK'nın sebep olduğu gerginlikten sonra iyi ilişkiler kurduklarını ve Türkiye'nin Irak'a yardım etme konusunda kararlı olduğunu gördüklerini ifade eden Zebari, Türkiye, Irak ve ABD arasında terörle mücadele için oluşturulan üçlü mekanizmanın çalışmalarını da görüştüklerini aktardı. Zebari, "Irak yönetimi ve kuzeydeki bölgesel yönetim terörle mücadele konusunda alınan bütün kararları tatbik edecek ve bu kararlara bağlı kalacak. Bu işbirliğinin daha da geliştirilmesi için çalışıyoruz." diye ekledi.

Zaman