Beytüllahim'de yapılan El Fetih Partisi Merkez Komitesi seçimlerinde Devlet Başkanı Abbas'la problemli olan "eski toprak" siyasiler kaybederken, komite genç ve Filistin topraklarında yaşayan liderlerin eline geçti.




22 üyeli Merkez Komitesi'nin seçimle belirlenen 18 üyeliğinden 14'ü daha önce bu komitede olmayan genç isimler tarafından kazanıldı. Bu isimlerin içinde bir İsrail hapishanesinde ömür boyu hapis cezasını çekmekte olan Mervan Barguti ve İkinci İntifada'nın yıldızlarını parlattığı eski güvenlik şefleri Muhammed Dahlan ve Cibril Rajul ve istihbarat şefi Tevfik Tiravi gibi isimler bulunuyor. El Fetih'in 1989 yılında Tunus'ta yapılan son Genel Kongresi'nden sonra bir kongre yapması ve Merkez Komitesi'ni yenilemesi Başkan Mahmud Abbas'ın otoritesini güçlendirdi mutlaka. Gözlemciler yeni bir yönetim yapısının gerek Hamas'la gerekse İsrail'le yapılan görüşmeler için yeni bir ümit kaynağı olduğunu düşünüyor. Ancak Komite'ye giren isimlerin çoğunun Hamas tarafından nefret edilen ve İsrail'le silahlı mücadele kartının korunması gerektiğini düşünen isimler olması Mahmud Abbas'ın işini bir hayli zorlaştıracak gibi. Üstelik Merkez Komitesi'nin bazı üyelerinin aynı çatı altında oturması ve ortak bir politika üretmesi de bir hayli zor görülüyor. Muhammed Dahlan ve Cibril Rajul'un birbirleriyle asla uyuşamadıkları iyi biliniyor. Merkez Komite'ye birinci sıradan seçilen Muhammed Ghneim (Ebu Mahir)'in de parti başkanlığı seçimlerinde Faruk Kaddumi'ye karşı Mahmud Abbas'ı desteklese de İsrail'le barış masasına oturma konusunda Abbas'a pek de kolay vakit geçirtmeyeceği iyi biliniyor. Ebu Mahir, Oslo Anlaşmalarına karşı çıkmış ve Filistin topraklarının tamamı özgürleştirilmediği müddetçe vatanına dönmeyeceğini ilan etmişti. Bu söylemiyle Hamas'ın çizgisine daha yakın görülen Ebu Mahir, Mahmud Abbas tarafından geçtiğimiz ay ikna edilerek Filistin'e getirildi.
Merkez Komitesi seçim sonuçlarına göre Mahmud Abbas'ın Netanyahu'yu ikna etmesi gereken bir isim de halen İsrail'de tutuklu bulunan Mervan Barguti. Barguti'nin serbest bırakılması durumunda Mahmud Abbas'ın halefi olarak partinin başına geçebileceği söyleniyor. Yapılan kamuoyu yoklamaları El Fetih'in ancak ve ancak Mervan Barguti liderliğinde seçimlere girmesi halinde Hamas'a karşı kazanabileceğini gösteriyor. İsrail'in Barguti'yi bir siyasî anlaşma çerçevesinde serbest bırakması ihtimaline gözlemcilerin çoğunluğu şans veriyorlar.
ÖRGÜTÜN SÜRGÜNDEKİ
LİDER KADROSU TASFİYE EDİLDİ
Merkez Komitesi seçimlerinin önemli bir sonucu Komite'de Lübnan'da yaşayan Abbas Zeki'den başka sürgünde yaşayan hiçbir üyenin kalmamış olması. Bu da bir taraftan komite toplantılarının artık Filistin topraklarında yapılacağı anlamına geliyor, diğer taraftan Hamas'a karşı çok ağır eleştiride bulunan ve Lübnan'da yeni bir Filistin ordusu kurulması söylemiyle İsrail'in tepkisini çeken Abbas Zeki'nin pasif bir üye olarak kalmasını garanti ediyor. Komite'nin atamayla gelen dört üyesini Devlet Başkanı Mahmud Abbas atıyor. Abbas'ın seçimleri ancak birer oy farkla kaybeden Et-Tayyib Abdürrahim ve eski başbakanlardan Ahmed Kurey (Ebu Ala)'i üye olarak ataması ihtimal dahilinde. Ancak gözlemciler Abbas'ın kendisini açıktan eleştiren Ebu Ala yerine bir kadın üye atayabileceğini söylüyor. Seçimlere altı kadın aday katılmış olmasına karşın hiçbiri seçilememişti. El Fetih Merkez Komitesi seçimlerinin benzeri bir sonucun El Fetih'in 128 sandalyeli Devrim Konseyi seçimlerinde de ortaya çıkması ve çoğu Filistin dışında yaşayan üyelerin konseyden dışlanması bekleniyor. Konsey seçimlerinin sonuçları bugün açıklanacak.

Zaman