İçişleri eski Bakanlarından Korkut Özal,BSF Akademi Siyaset Okulu’nda yaptığı konuşmada , Cumhurbaşkanı Sezer’in iddia ettiği gibi Türkiye’nin bir kuşatma altında olmadığını vurgulayarak sistemin değişmesi gerektiğine işaret etti.


İçişleri eski Bakanlarından Korkut Özal, BSF Akademi Siyaset Okulu’nun bu haftaki konuğuydu. Özal, Siyaset Okulu’nda yaptığı konuşmada , Cumhurbaşkanı Sezer’in iddia ettiği gibi Türkiye’nin bir kuşatma altında olmadığını vurgulayarak sistemin değişmesi gerektiğine işaret etti.

ÇİFTBAŞLILIK GİDERİLMELİ

BSF Akademi Siyaset Okulu’nda ders veren İçişleri eski Bakanı Korkut Özal öğrencilere politikanın ve siyasetin aynı şeyler olmadığını anlattı ve konuşmasını şöyle sürdürdü: “Türkiye’de siyasetin normalleşmesi için cumhurbaşkanı ve başbakan arasındaki ikilem halledilmelidir. Türkiye’nin tepesindeki çift başlılık, Türkiye’yi yönetilemez hâle getiriyor. “ 1982 Anayasası ile beraber cumhurbaşkanına verilen aşırı yetkiler, yönetimde iki başlılığa sebep olmuştur”, diyen Özal, bu durmun yönetim krizine sebep olduğunun altını çizerek konuşmasını şöyle sürdürdü:” Siyasal sistem değiştirilerek, başkanlık sistemine geçilmelidir. Seçim sistemi değiştirilmelidir. Merkezi bürokratik egemenlikten adem-i merkeziyetçi bir yapıya geçilmelidir. Merkezi hükümet sadece adaletin dağıtılması, dış güvenlik, iç güvenlik ve sosyal dayanışma ile ilgilenmelidir. Türkiye’de demokrasi isim olarak var, fiiliyatta yoktur. Engel ise mevcut anayasadır. “

“OSMANLI’NIN NEDEN ÇÖKTÜĞÜNÜ İYİ ANLAMALIYIZ”

Korkut Özal, Türkiye’nin geleceğe emin adımlarla ilerleyebilmesinin önündeki engelleri iyi görebilmek ve anlayabilmek için, Osmanlı’nın neden ve nasıl çöktüğünü iyi anlamak gerektiğini ifade ederek şöyle konuştu.” Türkiye’nin bugünkü siyasetini okumak Osmanlı’yı kapatan defteri anlamaktan geçer. Bir gün evvel olmayan bir hadise, bugün ortaya çıkıyorsa niçin olduğunu sorgulayın. Bir olayı incelerken ‘öndekileri, onların arkadaki aktörleri ve tepedekini’ iyi tahlil edin.”

KÜRTLER KULLANILIYOR

Darbelerin Türkiyeye ekonomik anlamda çok büyük zarara uğrattığını söyleyen Korkut Özal, İspanya ile Türkiye’nin ekonomik durumu hakkında şu örneği verdi: “İspanyayla Türkiye’nin coğrafi ve etnik çeşitlilik bakımından benziyor. 1950 yılında Türkiye’deki milli gelir 300 dolar iken İspanya’da ise 200 dolar. Günümüzde ise Türkiye’de 4.500 dolar civarında İspanyada ise 27.000 dolar. “ Bu aradaki fark darbeler sonucunda oluştuğunu hatırlatan Özal, Türkiye’nin ilerleme kaydedemediğine değinerek “ Şu an ülkede darbe ihtimali yoktur, bunu denemeye kalkanlarda altında kalır ezilirler” dedi. Özal, konuşmasının son bölümünde Kürtlerin kullanıldığına dikkat çekerek şöyle konuştu: ““Bugün Kürtler dışarıdan ve özellikle Mossad (İsrail) tarafından kullanılmaktadır. Acil Çözüm olarak yerel yönetimlere yetki verilmesi zorunludur.”