Cumhurbaşkanı adayları için 10 günlük resmi başvuru süreci başladı. Seçimle ilgili tartışmalar artarken, Türkiye'de ve dünyada dikkatle izlenen süreçte gözler bir kişide olacak.


Cumhurbaşkanı adayları için 10 günlük resmi başvuru süreci başladı. Seçimle ilgili tartışmalar artarken, gözler Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın Çarşamba günü yapılacağını ifade ettiği MKYK toplantısına çevrildi.

AK Parti adayının netleşmesi için “kilit tarih” olan 18 Nisan öncesi Başbakan Erdoğan, yarın DYP Genel Başkanı Mehmet Ağar ve ANAVATAN Genel Başkanı Erkan Mumcu ile bir araya gelecek.
Cumhurbaşkanı adayı olacak milletvekilleri bugün mesai saatinin başlangıcından, 25 Nisan Çarşamba günü saat 24.00'e kadar Meclis Başkanlığı'na başvuruda bulunabilecekler.

Kalan 20 gün içinde ise seçimler yapılacak.

En az 3'er gün arayla yapılacak oylamaların ilk iki turunda, üye tam sayısının üçte iki çoğunluğunun (367) oyu sağlanamazsa 3'üncü tur oylamaya geçilecek ve 3'üncü turda üye tam sayısının salt çoğunluğunu (276) sağlayan aday, cumhurbaşkanı seçilmiş olacak.

Bu turda üye tam sayısının salt çoğunluğu sağlanamadığı takdirde, 3'üncü turda en çok oyu alan iki aday arasında 4'üncü tur yapılacak.

Bu oylamada da cumhurbaşkanının seçilebilmesi için gerekli olan 276 oy sağlanamazsa TBMM seçimleri yenilenecek.

Meclis dışından aday olmak için ise 110 milletvekilinin imzası gerekiyor, ancak Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamalarda, Meclis dışından bir cumhurbaşkanı olmayacağını dile getirmişti.