ABD Başkanı Barack Obama'nın seçim kampanyası sırasında genç nüfusa daha rahat ulaşabilmek için kullandığı Facebook gibi sosyal paylaşım sitelerini Ortadoğu liderlerinin de tercih etmeye başladığı gözleniyor.
Körfez ülkelerinden Birleşik Arap Emirlikleri'nin ticaret merkezi Dubai'nin Prensi Muhammed Bin Raşid el Maktum'un yaklaşık 2 ay önce açtığı Facebook sayfasını 75 binden fazla üyenin takip ettiği bildirildi.
Prens Muhammed ilk defa 8 Temmuz'da özel kullanıcı olarak Facebook'a katıldı, fakat yoğun "arkadaş isteği" üzerine halka açık sayfaya geçti. Site kurallarına göre özel kullanıcıların en fazla 5 bin arkadaşı olabilirken halka açık sayfalara geçenler için arkadaş eklemede bir kısıtlama bulunmuyor.
Prens Muhammed ayrıca bu sayfa aracılığıyla halkı doğrudan ilgilendiren konularda kamuoyunun fikrini alıyor. Örnek olarak Prens Muhammed, okulların Ramazan Bayramı sonrasında açılmasıyla ilgili halkın düşüncelerini istemiş ve hükümetin açılışı erteleme kararında siteye gönderilen yorumların etkili olduğu ifade edilmişti. Dubai prensinin Facebook'un yanı sıra Twitter'da da halkı bilgilendirme amaçlı bir sayfası var.
Bölgede Facebook'ta en popüler siyasetçinin ise 115 binin üzerinde hayranı ile İranlı muhalefet lideri Mir Hüseyin Musavi. 12 Haziran'daki seçimlerde Musavi'yi geride bırakan İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad'ın ise 10 binin altında hayranı var. Bölge liderlerinden bir başka Facebook yıldızı ise Lübnanlı Şii Hizbullah örgütünün lideri Hasan Nasrallah. Facebook'ta Nasrallah adına açılmış 20'nin üzerinde forum bulunuyor ve kullanıcılar liderle ilgili düşüncelerini bu forumlara ekleyebiliyor. Facebook'ta popülaritesi en düşük siyasetçi ise 54 hayranı ile Mısır Devlet Başkanı Hüsnü Mübarek. Buna karşılık ABD Başkanı Barack Obama'nın Facebook'ta 6,5 milyon hayranı var. Uzmanlar, bu tür sitelerin liderlerin halka daha yakın olması ve faaliyetlerinden toplumu haberdar edebilmeleri için en iyi yöntemlerden birisi olduğunu vurguluyor. Özellikle seçim zamanlarında adayların yeni teknolojiyi kullanarak genç nüfusa daha rahat ve onların dilinden anlayacağı şekilde ulaşabileceği ve oy sayısını artırabileceği ifade ediliyor.

Zaman

--------------------