Hamas güvenlik birimleri ile 'İslam Emirliği' ilan ettiğini duyuran Cundu Ensarullah adlı örgüt arasında çıkan çatışmalarda 22 kişi hayatını kaybetti, 120'den fazla kişi de yaralandı. Son çatışmalar İsrail'in 22 günlük saldırılarından sonra Hamas'ın kontrolündeki Gazze'de meydana gelen en kanlı çatışma olarak değerlendiriliyor.


Çatışmalar Gazze'nin Mısır sınırındaki Refah bölgesinde bulunan İbni Teymiyeh Camii'nde başladı ve daha sonra da çevre sokaklara yayıldı. Önceki gün cuma namazı sonrası başlayan ve dün öğlen saatlerine kadar devam eden çatışmalarda örgütün lideri olduğu belirtilen ve kendisini Ebu Nur el Makdisi olarak adlandıran Abdullatif Musa'nın (47) da öldürüldüğü açıklandı. Cuma namazını takiben Musa'nın İslam Emirliği'ni ilan etmesiyle yaklaşık 100 örgüt mensubu kutlamalara başladı.

Ancak cami çevresinde önlem alan Hamas güvenlik birimleri ve Hamas'ın silahlı kanadı İzzettin el Kassam'a bağlı silahlı gruplar Kalaşnikof'lu örgüt mensuplarına müdahale etti. Örgüt mensuplarının direnişe devam etmesi ve ölüm yemini ederek teslim olmayı reddetmesi üzerine Hamas ve örgüt mensupları arasında çatışmalar çıktı. Havan topları ve el bombalarının da kullanıldığı çatışmalar sırasında aralarında Musa ve 6 Hamas güvenlik mensubuyla birlikte 22 kişi hayatını kaybetti. Ölenlerden 6'sının sivil olduğu ifade ediliyor. Ölenler arasında İzzettin el Kassam'ın komutanlarından Ebu Cibril Şimali'nin de bulunduğu açıklandı. Musa'nın, evinin Hamas güçleri tarafından havaya uçurulması sırasında öldüğü belirtiliyor.
Dünyanın pek çok yerinde faaliyette bulunan selefi bir grup olduğu ve El Kaide bağlantılı olduğu öne sürülen örgüt, Hamas'ı 'yeterince dinî olmamakla' suçluyordu. Gazze Şeridi'nde, kafe, restoran, internet ve CD dükkanlarının havaya uçurulmasının ardında bu grup üyelerinin bulunduğuna inanılıyor

Zaman