Geçtiğimiz aralıktan beri Türkiye'de bulunan Özbek asıllı General Raşid Dostum dün sürpriz bir şekilde Afganis-tan'a döndü. Gelişmenin, perşembe günü yapılacak cumhurbaşkanlığı seçiminin öncesine denk gelmesi dikkatçekti. Dostum'un, son seçimde rakip olduğu Cumhurbaşkanı Karzai'ye destek açıklaması yapması bekleniyor.


Bir süredir Türkiye'de yaşayan Özbek General Raşid Dostum, perşembe günü kritik cumhurbaşkanlığı seçiminin yapılacağı Afganistan'a döndü. Cihan'ın aldığı bilgiye göre Dostum, kendisine ait olan Kam Air'e ait bir uçakla dün Ankara'dan Kabil'e geldi. Dostum'un bugün ülkenin kuzeyinde Özbeklerin yoğun olarak yaşadığı Şibirgan kentinde olması bekleniyor. 'Dostum'un kalesi' olarak bilinen kentte geniş çaplı bir miting için hazırlıklar yapılıyor. Özbek General'in mitingde taraftarlarından seçimde Cumhurbaşkanı Hamid Karzai'ye oy vermelerini isteyeceği ifade ediliyor. Raşit Dostum, önceki hafta yerel basında çıkan bir yazısında Karzai'ye destek çağrısı yapmıştı. Özbek General, 4 yıl önce Karzai'nin kazandığı seçimlerde aday olmuş ve yüzde 12 oranında oy almıştı. Dün Dostum'un gelişinden kısa süre önce açıklama yapan Afgan yönetimi de Özbek liderin istediği zaman ülkesine dönüş yapabileceğini duyurdu.

1990'lı yılların ikinci yarısında Taliban'a karşı mücadele eden Kuzey İttifakı'nın önemli isimlerinden Özbek asıllı General Raşit Dostum, 2001'deki Amerikan operasyonunun ardından kurulan yönetimde savunma bakan yardımcısı yapıldı. Dostum, 2003'te kılpayı kurtulduğu suikastın ardından 2005'te sembolik bir mevki olan Afgan silahlı kuvvetleri komutan yardımcılığı görevine getirildi. Eski müttefiki Ekber Bai'yi hedef alan bir kaçırma olayının ardından geçtiğimiz yıl görevinden alınan ve ev hapsinde tutulduğu öne sürülen Dostum, geçtiğimiz Kurban Bayramı'nda 'çocuklarını ziyaret etmek amacıyla' Türkiye'ye gelmişti. Dostum, Dışişleri Bakanlığı'nın daveti ve gönderdiği uçakla geldiği Ankara'da ev hapsi ve sürgün iddialarını reddetmiş, "Afganistan'dan bizi kimse çıkartamaz." demişti. Dostum'un, Dışişleri Bakanlığı'nda yapacağı görüşmelerin ardından 5-10 gün içerisinde ülkesine dönmesi bekleniyordu. Aylar sonra Dostum'un hâlâ, bu kez 'tedavi ve dinlenme' amacıyla Türkiye'de olduğu doğrulanmıştı. ABD Başkanı Barack Obama'nın Taliban esirlerinin katledilmesi olayıyla ilgili olarak Dostum hakkında soruşturma başlatılması talimatı verdiği iddiası da Amerikan basınında yer almıştı.
Öte yandan Financial Times gazetesi, Afganistan'ın ithalatında en büyük payın, yüzde 38,6 ile komşu Pakistan'a ait olduğunu yazdı. Pakistan'dan sonra en çok ithalat yapılan ülkeler arasında ABD yüzde 9,5 ile ikinci, Almanya yüzde 5,5 ile üçüncü, Türkiye ise yüzde 4,1 ile Hindistan'ın (yüzde 5,2) ardından beşinci sırada.

Zaman