3. İstanbul havaalanı Avrupa yakasında olacak

16 Nisan 2007 Pazartesi
Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, Aksaray’daki kazada otobüsün yetki belgesi olmadığı iddialarıyla ilgili olarak, "Bu konu araştırılıyor. Gerek şehirler arası, gerek şehir içi, gerekse uluslar arası çalışma yapan, yolcu ve eşya taşıyan vasıtaların mutlaka belgeye sahip olması gerekir. Bu belgeleri olmadan yola çıkan araçlara çok ağır cezalar var" dedi.
Uluslararası Hava Trafik Kontrolörleri Dernekleri Federasyonu’nun (IFATCA)
46. Yıllık Dünya Konferansı sırasında gazetecilerin sorularını cevaplandıran Yıldırım, uluslar arası taşımacıların vize ve kota sorununu Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın bildiğini ifade ederek, "(Başbakan’ın Almanya’daki temasları) Bu konu da görüşme maddeleri içerisinde yer alıyor. Başbakan’ın dönüşünün ardından tekrar değerlendireceğiz" diye konuştu.
Hızlı trenle ilgili çalışmaların yapıldığını, deneme çalışmalarına yakında başlayacaklarını bildiren Yıldırım, "Herhalde çok yakında, 1-2 hafta içerisinde başlayacağız" dedi. Yıldırım, hızlı tren çalışmalarında Ankara-İstanbul hattının daha uzun süreceğini, Ankara-Eskişehir hattının ise bitmek üzere olduğunu bildirdi.

İSTANBUL’A ÜÇÜNCÜ HAVAALANI
Binali Yıldırım, İstanbul’da üçüncü havaalanı tartışmalarına değinirken, Türkiye’nin yarınını, bir yıl sonrasını değil, 20 yıl sonrasını planlamak zorunda olduklarını belirterek, şunları kaydetti:
"Yoksa, yumurta kapıya gelince ’eyvah ne yapacağız’ demememiz lazım. Ama üçüncü havaalanı, bugünden yarına yapılacak değil. Orta ve uzun vadede muhakkak ve muhakkak İstanbul’un yeni bir havaalanına ihtiyacı var. Bu havaalanı da Avrupa yakasında olacak. Yer belli değil. Büyük bir havaalanı olacak. O kadar büyük yer de İstanbul’da kalmadı. Araştırmaları yapıyoruz. Hem yeterince alan olacak, hem uçuşlar için engel olmayacak, hem de kente çok uzak olmayacak. Bu 3 özelliği bir arada bulunduran yer bulmak çok kolay değil, ama çalışmalarımız devam ediyor.
Arkadaşlarımız teknik hazırlıkları yapıyorlar. Vakti gelince açıklayacağız." Üçüncü havaalanının, Sabiha Gökçen Havaalanı’na etkisine ilişkin bir soru üzerine de Yıldırım, Sabiha Gökçen Havaalanı’nda şu anda trafiğin sıkışmış vaziyette olduğunu belirterek, "Yeterli değil. Bir an önce genişletilmesi gerekiyor. O proje tamamen bundan bağımsız. Hiçbir olumsuz katkısı olmaz" dedi.

AKSARAY’DAKİ KAZA
Ulaştırma Bakanı Yıldırım, 33 kişinin ölümüyle sonuçlanan Aksaray’daki kazada otobüsün yetki belgesinin olmadığının tespit edildiği yönündeki bir soru üzerine de şunları söyledi:
"Bu konu araştırılıyor. Gerek şehirler arası, gerek şehir içi, gerekse uluslar arası çalışma yapan, yolcu ve eşya taşıyan vasıtaların mutlaka belgeye sahip olması gerekir. Bu belgeleri olmadan yola çıkan araçlara çok ağır cezalar var. Bunun kontrolünü şehirlerde emniyet, kırsal kesimde jandarma yapıyor. Tabii, bu kontrol eğer yapılmadıysa, bir şekilde bir şey varsa bunların araştırması yapılacak. Tabii ki, olmaması gereken bir şeyin olduğunu düşünüyoruz. Hem o yönüyle, hem de 46 kapasite varken 60’ın üzerinde insanın böyle bir seyahatte bir otobüs içinde çıkması, adeta kazaya davetiye çıkarmak olmuş. Çok üzücü bir kaza.
Yavrularımızı, velilerimizi kaybettik. İnşallah böylesine üzücü kazalar daha az yaşanır diyoruz, buna göre tedbirler alınır diye düşünüyoruz."

kaynak:netgazete