Dostluk turnuvasında elenince hakemi dövdüler

16 Nisan 2007 Pazartesi
Manisa'nın Turgutlu ilçesinde Turgutlu Belediyesi tarafından düzenlenen 2. Köylerarası Dostluk Futbol Turnuvası'nda çeyrek final maçlarına kalan iki komşu köy Sarıbey ve Çampınar maçı sonrasında olaylar çıktı. Turnuvadan elenen Sarıbeyli oyuncuların saldırdığı hakem, hastanelik oldu. Oyuncuların saldırısı ile yere yığılan hakemin inlemeleri saha içindekileri korkuturken, saldırgan oyuncular gözaltına alındı.
Turnuvada çeyrek finale kalan Sarıbey ve Çamtepe köyleri arasındaki maçın normal süresi 4-4 beraberlikle tamamlandı. Turnuva gereği penaltı atışları sonrasında Çampınar köyü, rakibi Sarıbey köyünü 8-6 mağlup ederek yarı finale çıkan takım oldu.
Karşılaşmayı yöneten orta hakem Adil Ekinci ve yan hakemler Ferhat Seman ile Selçuk Kahraman, penaltı atışları sonrasında maçı bitirerek orta sahaya doğru ilerledikleri sırada Sarıbey köyü takımından Mehmet Acar 'Kötü yönetiminiz nedeniyle kupadan elendik' diyerek orta hakem Adil Ekinci'nin üzerine yürüdü. Bunun üzerine kaçmaya başlayan hakem, Sarıbey köyü takımından Mustafa Sarı'nın müdahalesiyle yere düştü. Oyuncuların müdahalesiyle saha ortasında yere düşen ve acı içinde kıvranan hakem Adil Ekinci'ye sağlık görevlileri ilk müdahalede zbulunurken; polis, saldırgan oyuncuları gözaltına aldı. Hakem Adil Ekinci, 112 Acil Servis ambulansı ile Turgutlu Devlet Hastanesi'ne kaldırıldı. Müdahalelerin ardından kaburgalarında incinme tespit edilen hakem, müşahede altına alındı.
Sahada yaşanan olaylar bir süre devam ederken, daha sonra olaya müdahale eden güvenlik güçleri, Sarıbey köyü oyuncularının tamamını gözaltına aldı. Polis otosu ile emniyete götürülen oyuncuların ifadeleri alındı.
Olaylarla ilgili açıklamalarda bulunan Sarıbey köyü muhtarı Mustafa Demir, olayların büyümesinde Çampınar köyü muhtarı Kadir Şakar'ın büyük etkisinin olduğunu ileri sürerek, "Köyünde oturmayan oyuncuları maça çıkardı. Ayrıca Çampınar'ın 7 numaralı oyuncusu hakemi tahrik etti. Biz hakeme maç başından beri güvenmedik. Tabiki olayların bu boyuta gelmesini istemezdik. Maç sonrası yaşananlar kabul edilemez. Ancak bu zamana kadar Sarıbey köyü centilmenliği hiç elden bırakmadı. Hiç sarı kart görmedi. Bunlar da gözönünde bulundurulsun" dedi.
Çampınar köyü muhtarı Kadir Şakar ise, "Sahaya çıkarak oyunumuzu oynadık. Yaşanan olaylar çok üzücü. Bu bir dostluk turnuvası. Nasıl bir boyut kazandı, son derece üzgünüz" şeklinde konuştu.
Karşılaşmanın yardımcı hakemi Ferhat Seman da, yaptığı açıklamada, "Maç öncesinde emniyet mensuplarına bu karşılaşmada kavga çıkabileceğini belirttik. Ancak yine de kavga engellenemedi. Sarıbey köyünden bazı oyuncuların hakem arkadaşımı tekmelediğini ve yumrukladığını gördüm. Bunlar üzücü olaylar" ifadelerini kullandı.
Futbol Federasyonu Gözlemcisi ve Manisa İl Hakem Kurulu Turgutlu Sorumlusu Lütfi Bıkmaz ise, "Hakemlere yapılan saldırıyı kınıyoruz ve bundan böyle Turgutlu Belediyesi'nin düzenleyeceği hiçbir sportif faaliyete hakem tayin etmeyeceğiz. Gerekli şikayetleri ilgililere yapacağız" dedi.
Olaylar sonrasında Turgutlu Devlet Hastanesi'ne giden Turgutlu Belediye Başkanı Serhat Orhan, hakem Adil Ekinci'yi ziyaret ederek acil şifalar diledi. Başkan Orhan, "Köyler arası futbol turnuvasını düzenlememizdeki amaç köyler arasındaki dostluk ve beraberliği pekiştirmekti. Ancak birkaç kendini bilmezin hareketi sonunda bu dostluğa gölge düştü. Ancak bu birkaç kişinin hareketi köylerimize ve Turgutlu'ya maledilemez. Köy karşılaşmaları haftaya kaldığı yerden devam edecek" şeklinde konuştu.
İLKER UYAR -İHA