Arıların kaybolmasının sebebi, 'cep' telefonları

16 Nisan 2007 Pazartesi
Arıların gizemli bir şekilde ortadan kaybolmasının nedeninin cep telefonları olabileceği belirtildi.
Arıların ortadan yok olmasının böcek ilâçları, genetik olarak değiştirilmiş ürünler veya küresel ısınmadan kaynaklandığı yolunda teoriler de ortaya konulmuştu.
Son teoriye göre, cep telefonlarının yaydığı radyasyon, seyir sistemlerini etkileyerek, arıların kovanlarını bulmalarına mani oluyor.
İndependent gazetesinin internet sitesindeki habere göre, Landau üniversitesinde hazırlanan sınırlı bir araştırma, yakınlarda cep telefonları varsa arıların kovanlarına dönmediklerini tesbit etti. Araştırmayı yürüten Dr. Jochen Kuhn, bunun arıların ortadan kaybolmalarıyla ilgili "ipucu" verebileceğini belirtti.
Cep telefonlarının zararlarıyla ilgili 1990’larda geniş çerçeveli bir araştırma hazırlanan Dr. George Carlo da bu teorinin doğru olabileceğine inandığını söyledi.
Daha önce Almanya’da hazırlanan bir araştırma, yüksek gerilim hatlarının yakınındaki arıların davranışlarının değiştiğini göstermişti.
netgazete
Arıların kaybolduğu ilk kez geçen sonbaharda fark edilmişti. Daha sonra bu durum Amerika’daki eyaletlerin yarısında görüldü. Batı sahilinde ticari arı nüfusunun yüzde 60’ı, Batı sahilinde de yüzde 70’i kaybedildi. Almanya, İsviçre, İspanya, Portekiz, İtalya, Yunanistan ve İngiltere’de arıların kaybolduğuna tanık olundu.