K. Iraklı Kürtler'in başbakanı Barzani, PKK için üzeri kapalı arabuluculuk teklifinde bulundu

16 Nisan 2007 Pazartesi
Kuzey Irak’taki yerel Kürt Hükümeti’nin başbakanı Neçirvan Barzani, denetimleri altında bulunan toprakları komşu ülkelere saldırı amaçlı kullandırtmayacaklarını, istendiği takdirde PKK sorununun barışçıl çözümünde yer almaya hazır olduklarını söyledi.
Katar'dan yayınlanan El Cezire Televizyonu’nun sorularını cevaplandıran Başbakan Barzani, Türkiye’nin kendileri için önemli bir ülke olduğunu ve iyi ilişkiler kurmaya önem verdiklerini anlatırken, “Bu ‘içişlerimize müdahalede bulunabilirler’ anlamına gelmemelidir. Karşılıklı çıkarların korunması temelinde geliştirilecek ikili ilişkiler her iki tarafın çıkarına olacaktır. Sorunların diyalog yoluyla çözüme kavuşturulacağı görüşündeyiz“ dedi.
Kerkük’ü, ‘Kürt kimliğine sahip Irak kenti' olarak nitelendirilen ve buradaki sorununun Irak Anayasası’nın 140’ıncı maddesinde nasıl çözüleceğinin açıkça yazıldığını anlatan Başbakan Barzani, “Kerkük, Türkiye ile aramızdaki sorunların kaynağında da yer alıyor. Bu sorunun Irak’ın bir iç meselesi olduğu artık bilinmeli. Irak anayasası çerçevesinde çözüme kavuşturulması beklenen bu soruna dış ülkelerden müdahalelerde bulunulmasını hiç bir şekilde kabul etmemiz mümkün değildir. Irak halkının iradesine saygı gösterilmeli'' dedi.
Başbakan Barzani, PKK’yı ‘Siyasi bir sorun’ olarak nitelendirirken, askeri yollarla çözülemeyeceğini ileri sürdü ve “Talep edilirse bu sorunun barışçıl çözümünde yer almaya hazırız'' diyerek üstü kapalı arabuluculuktan söz etti. Kürt başbakan, “Topraklarımızın bir başka ülkeye saldırı için kullanılmasına karşıyız'' dedi.
Başbakan Barzani, Türkiye ile Bağdat üzeri veya doğrudan görüşmeye hazır olduklarını, Türkiye Dışişleri bakanı Abdullah Gül ile sorunlar üzerinde İstanbul’da görüşme yapmaya karar verdiklerini ancak, Türkiye’nin bunu son anda iptal ettiğini söylerken, sınırın kapatılması halinde iki tarafın da önemli zarar göreceğini sözlerine ekledi.