Afganistan'da Seçim Günü 73 SaldırıAfganistan Devlet Başkanı Hamid Karzai, Bugün Yapılan Devlet Başkanlığı ve Yerel Seçimlerin Bir Başarı Olduğunu Söyledi.
Afganistan Devlet Başkanı Hamid Karzai, bugün yapılan devlet başkanlığı ve yerel seçimlerin bir başarı olduğunu söyledi. Seçimlerde devlet başkanlığına yeniden aday olan Karzai, sandıkların kapanmasının ardından düzenlediği basın toplantısında, Afgan halkının roketlere ve bombalara karşı direnerek oy vermeye gittiğini söyledi.

Katılım oranının daha sonra açıklanacağını, ancak halkın oy vermeye gittiğini, bunun önemli olduğunu ifade eden Karzai, Seçim günü ülkedeki 34 vilayetin 15'inde toplam 73 saldırı düzenlendiğini kaydetti.
Bu arada, Afganistan güvenlik güçleri, seçimin yapıldığı bugün militanların saldırılarında toplam 26 kişinin öldüğünü açıkladı.
BM Kabil temsilcisi Kai Eide de seçimlerde güvenlik durumunun korkulandan daha iyi olduğunu, bunun da seçimlerin en olumlu yanı olduğunu ifade etti.
Bu arada, ABD'nin Afganistan ve Pakistan özel temsilcisi Richard Holbrooke, seçimler sırasında Kabil'de oy merkezlerini ziyaret ederek, oy verme işleminin açık ve adil bir şekilde yapıldığını söyledi. Bir Afgan Seçim yetkilisi de ülkede 15 milyon seçmen olduğunu ve seçime katılım oranının yüzde 40-50 civarında olacağını tahmin ettiğini belirtti. Afganistan'daki seçimlerin ilk sonuçlarının iki hafta içinde alınması bekleniyor. (Anadolu Ajansı)