ABD'nin önemli dergilerinden Forbes, Almanya Başbakanı Angela Merkel'i bu yıl da "dünyanın en güçlü kadını" seçti.Forbes dergisinin yayımladığı 2009'da dünyanın en güçlü kadınları listesinde, Angela Merkel dördüncü kez ilk sırada yer aldı.
Merkel'den sonra listenin ilk dokuz sırasında, Fransız nükleer sanayi grubu Areva'nın Başkanı Anne Lauvergeon (9. sıra) ve Kraft Foods'un Başkanı Amerikalı Irene Rosenfeld (6. sıra) gibi şirket patronları yer aldı.
ABD'nin First Lady'si Michelle Obama ise listede 40. sıraya yerleşti. Forbes sıralamasına göre, ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton 2008'de bulunduğu 28. sıradan 36. sıraya gerilerken, Fransa Ekonomi Bakanı Christine Lagarde da 3 puan gerileyerek 17. sıraya oturdu. Arjantin Devlet Başkanı Cristina Fernandez 13. sıradan 11. sıraya yükselirken, AXA grubundan Fransız Dominique Senequier 50. sırada yer buldu. Listede, Hindistan Kongre Partisi lideri Sonia Gandi 21. sıradan 13. sıraya yükseldi. Listede, Amerikalı talk şov yıldızı Oprah Winfrey 36. sıradan 41. sıraya gerilerken, Yahoo Üst Yöneticisi Carol Bartz 12. sırada yer aldı. Kraliçe II. Elizabeth ise listede, 58. sıradan 42. sıraya yükseldi.

GÜLER SABANCI, HILLARY CLİNTON İLE MICHELLE OBAMA'YI GERİDE BIRAKTI Sabancı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Güler Sabancı'nın ise listede, bu yıl 48 sıra yükselerek 27'nci sırada yer aldığı bildirildi. Sabancı Holding'den yapılan yazılı açıklamada, Güler Sabancı'nın, listede yer alan tek Türk iş kadını olduğu belirtildi. Sabancı'nın ayrıca, 2007 yılında Financial Times tarafından "Avrupa'nın Zirvedeki 25 İş Kadını" arasında 8'inci, 2008 yılında Fortune Dergisi tarafından "Dünyadaki 50 Güçlü Kadın" arasında 9'uncu seçildiği hatırlatıldı.

Zaman