Amerikan Merkezi Haberalma Teşkilatı (CIA)'nın, El Kaide liderlerinin yakalanması için Amerikalı özel güvenlik şirketi Blackwater'dan adam kiraladığı iddia edildi. New York Times gazetesinin istihbarat birimlerine dayandırdığı habere göre 2004 yılında, El Kaide'nin üst düzey komutanlarını öldürmek için o dönemde Irak'taki ABD Dışişleri Bakanlığı görevlilerini koruyan Blackwater firmasından adam tuttu.

Şirket, Irak'ta CIA'ye planlama, eğitim ve izleme gibi konularda da yardım etmiş. Gazete, gizli görev için CIA'in Blackwater'la resmî bir kontrat imzalamadığını, bunun yerine şirketin üst düzey yetkilileriyle tek tek anlaşmalara varıldığını aktardı. Gizli göreve milyonlarca dolar harcandığı; ancak bir kişinin bile ele geçirilmediği ifade edildi.
Washington Post da şirkete CIA tarafından "operasyonel sorumluluk" verildiğini ancak programın, Blackwater'ın herhangi bir eylem gerçekleştirmeden önce sona erdirildiğini yazdı. Post, program sona ermeden önce ise şirketin, "silah ve eğitim için milyonlarca dolarla ödüllendirildiğini" kaydetti.
Dönemin CIA Başkanı George Tenet tarafından sonlandırılan programın, halefi Porter Goss tarafından yeniden başlatıldığı, ardından mevcut CIA Başkanı Leon Panetta'nın haziran ayında "başarısız olduğu gerekçesiyle'' programı nihayete erdirdiği ve ertesi gün, Kongre'nin istihbarat komitelerini programla ilgili acil olarak bilgilendirdiği belirtildi. Panetta'nın Kongre'yi acilen bilgilendirme sebebinin, CIA'in taşeron firma kullanması olduğunu belirten yetkililer, içinde "öldürme yetkisi'' bulunan bir programa yabancıları dahil etmenin gizli operasyonların açıklanabilirliği konusunda ciddi kaygıları beraberinde getirdiğini ve Kongre İstihbarat Komitesi'nin geçen ay konuyla ilgili bir inceleme başlattığını bildirdi.
Irak'ta bulunan Amerikalıları korumak için ABD yönetimi tarafından kiralanan Blackwater adlı güvenlik şirketi, ülkeden binden fazla kişi istihdam etmiş ve Irak'taki en büyük güvenlik şirketlerinden biri olarak çalışmıştı. Ancak şirket çalışanları, aşırı güç kullanımı ve sivillerin öldürülmesi gibi birçok skandala karışmıştı. Bunların arasında 2007 yılında Bağdat'ta 17 sivilin öldürülmesi de bulunuyor. Amerikan Dışişleri Bakanlığı, Blackwater şirketi ile ilişiğini, şirket çalışanlarının Irak'ta karıştıkları skandalların ardından kesmişti. Irak yönetimi tarafından ülkede çalışması yasaklanan Kuzey Carolina merkezli şirket, adını Xe olarak değiştirmişti.

Zaman