Batı tarafından şeffaf olmamakla suçlanan Çin ordusu, şeffaflaşma çalışmaları kapsamında ilk internet sitesini hizmete açtı. Çin Savunma Bakanlığı'nın dün deneme hizmetine açtığı sitenin İngilizce versiyonu da bulunuyor.
Deneme amaçlı olduğu belirtilen ve ?????????? ile eng.mod.gov.cn adreslerinden ulaşılabilen resmî internet sitesinde, silah ve askerî teçhizatların resim ve bilgileri ile Çin'in savunma politikası, uluslararası askerî işbirliği, askerî kanunlar ve askerî haberler gibi bölümler yer alıyor. Söz konusu sitenin açılışının ABD Genelkurmay Başkanı George Casey'in Pekin ziyaretine denk gelmesi dikkat çekti. Çin'in askerî harcamaları uzun süredir Batılı devletler tarafından eleştiri konusu. Pekin'in, yaptığı askerî harcamalarda şeffaf olmadığı belirtiliyordu. Pekin, askerini modernize ettiğini söylüyor, ancak bunun açıkça savunma amaçlı olduğu ifade ediliyordu. Çin, son yıllarda uluslararası askerî işbirliğini artırıyor.
Çin'in askeri harcamaları yaklaşık 20 yıldır çift haneli olarak arttı. Pekin yönetimi, bu yılki askerî harcamalarının yüzde 14,9 artarak 480,68 milyar yuan (70,27 milyar dolar) olarak gerçekleştiğini duyurdu. Çin'in askerî harcamaları Japonya, Rusya ve İngiltere ile başa baş gidiyor; ancak ABD'nin 10 kat daha fazla olan harcamaları yanında çok az kalıyor.

Zaman