"Santrali biz havaya uçurduk"Çeçen direnişçiler patlamayı üstlendi

21.08.2009 13:12Rusya'nın Sayano-Şuşenskoy hidroelektrik santralinde pazartesi günü meydana gelen ve 29 kişinin öldüğü, 46 kişinin de halen kayıp olduğu kazayı Çeçen ayrılıkçıların üstlendiği iddia edildi. Rus makamları ise herhangi bir terör saldırısı ihtimalinin olmadığını açıklamıştı. Rusya Başsavcılığına bağlı soruşturma komisyonu, enkazda yaptığı incelemelerde patlayıcı madde kalıntılarına rastlamadıklarını duyurmuştu.

Kafkazski Uzel adlı haber sitesinin iddiasına göre, bu bilgiler Çeçen direnişçilere ait bir sitede yer aldı. Haberde, "Olayı, Kuzey Kafkasya savaşçılarının lideri Doku Umarov'un kontrolündeki "Russki Djamaat Muvahhidun ar-Rusi" isimli örgüt üstlendi. Terör saldırısı hazırlıkları uzun aylar boyunca yapıldı ve santrale sızdırılan bir savaşçının yardımıyla gerçekleştirildi. Bu kundaklama olayı, Kafkasya ayrılıkçılarının Rusya'ya karşı gerilla mücadelesi çerçevesinde gerçekleşti." denildi.
Fakat, Kafkazski Uzel sitesi ayrıca savaşçıların açıklamalarının çoğu zaman gerçek dışı olduğuna da dikkat çekti. Örneğin İnguşetya Cumhurbaşkanı Yunus-Bek Evkurov'a yönelik önceki aylarda yapılan suikast olayını Riyadus Salihiyn adlı örgüt üstlenmişti. Fakat Rusya İçişleri Bakanı Raşid Nurgaliyev, bu örgütün saldırıdan önce ortadan kaldırıldığını açıklamıştı.

CİHAN