Afganistan'da Taliban saldırıları ve usulsüzlük iddialarının gölgesinde yapılan seçimlerin ardından devlet başkanlığının iki güçlü adayı zafer ilan etti. Mevcut Devlet Başkanı Hamid Karzai'nin seçim kampanyasını yürüten ekip, Karzai'nin seçimleri ilk turda kazanacak kadar oy aldığını iddia etti.
Kampanya sorumlusu Din Muhammed, "Seçim bürolarındaki gözlemcilerinden gelen sonuçlara göre ilk sonuçlar devlet başkanının çoğunluğu elde ettiğini gösteriyor. ikinci tura gerek kalmayacak çoğunluğu elde ettik." dedi. Seçim sistemine göre adaylardan hiçbirinin yüzde 50 oy oranını aşamaması durumunda, ikinci tur oylamaya gidilmesi gerekiyor.
Karzai'nin en güçlü rakibi eski dışişleri bakanı Abdullah Abdullah ise seçim yarışını kendisinin önde götürdüğünü savundu. Uluslararası basın kuruluşlarına konuşan Abdullah, "Eyaletlerden ilk gelen sonuçlar yüzde 50'den fazla oy aldığımı gösteriyor." dedi. Abdullah ayrıca, Karzai'nin destekçilerini seçimlerde hile yapmakla ve seçmenlere baskı uygulamakla suçladı.

Merkezlerdeki oy sayımının tamamlandığını duyuran Afganistan bağımsız seçim komisyonu ise henüz herhangi bir sonuç açıklamadı. Tarafların zafer iddialarını doğrulamayan komisyon sözcüsü Zekria Barakzai, Karzai ve Abdullah'ın ekibinden ihtiyatlı olmalarını ve sabırlı davranmalarını istedi. Sözcü seçime katılım oranının ise yüzde 40 ila 50 civarında olabileceğini kaydetti. Kabil'deki BM misyonu ve ABD büyükelçiliği de komisyon tarafından onaylanmayan hiçbir sonucun meşru olmayacağını belirtti. Eyaletlerdeki seçim sandıklarının başkent Kabil'e gönderilmesine dün başlanırken sonuçlara ilişkin ilk açıklamanın önümüzdeki salı günü yapılması bekleniyor. İlk resmî sonuçların ise iki hafta sonra duyurulması öngörülüyor. Seçim öncesi yapılan anketler Karzai'nin yüzde 45 civarında oy alacağını ve Abdullah ile ekim ayında ikinci turda yarışacağını gösteriyordu.
İki tarafın da zafer ilan etmesinin ardından ülkede yaşanacak gelişmeler kaygıyla bekleniyor. Abdullah Abdullah'ın taraftarları daha önce Karzai'nin seçimi ilk turda kazanması durumunda sokaklara çıkarak protestoya başlayacaklarını açıklamışlardı. Siyasî gözlemciler protestoların çatışmaya dönüşmesinden endişe ediyor.

Seçimlere damgasını vuran bir başka gelişme de hile iddiaları oldu. Oy kullananların parmaklarına sürülen seçmen mürekkebinin bir yıkamada temizlendiğinin ortaya çıkmasının ardından bazı adaylar seçimin iptali için başvuruda bulundu. Seçim Komisyonu iddiaları araştırmaya başladı. Usulsüzlük iddialarının yanı sıra Taliban saldırıları sebebiyle seçimlere katılımın, 2004'e göre oldukça düşük olması ise seçimlerin meşruiyetini tartışmaya açacağı ifade ediliyor. Düşük katılım Taliban'ı bitirmek için Afganistan'a ek kuvvet gönderen ABD için de başarısızlık olarak değerlendiriliyor.

Zaman