Amerikan adaleti 'iyi hal'i tanımadı!


ABD'de 16 yaşındaki oğlunu boğarak öldüren Türk babaya müebbet...


ABD'de 16 yaşındaki oğlunu boğarak öldüren Türk babaya müebbet...
ABD'nin Califonia eyaletindeki Martinez kentinde halıcılık yapan 43 yaşındaki Erhan Kayık, evden kaçıp kendisine küfür eden oğlu Volkan'ı 2 yıl önce evinde boğarak öldürdü. Cesedi şehrin dışındaki bir otoyola götürdü ve gömdü. Daha sonra da polisi arayarak oğlunun evden kaçtığını bildirdi. Polis, daha önce de birkaç kez evden kaçan genci ararken, Kayık cinayeti işlediğini eşi ve annesi ve bir arkadaşına anlattı. Arkadaşının durumu polise ihbar etmesinin ardından Kayık cinayetten 4 ay sonra suçunu itiraf etti ve yetkilileri Volkan'ı gömdüğü yere götürmeye razı oldu.
Türk baba 2'nci dereceden cinayetle suçlandığı mahkemede “Hayatımı ona adadım. Onu öldürmeyi hiç istemedim. Ömrümün sonuna kadar bununla yaşamak zorundayım” diyerek pişmanlığını ifade etti. Kayık'ın avukatı, sorunlu bir çocuk olan Volkan'ın 2 ay boyunca eve gelmediğini döndüğünde ise ikilinin arasında yaşanan hararetli tartışmanın müvekkilini çileden çıkardığını öne sürdü. Ancak Amerikan adaleti bu savunmayı dikkate almadı.
Savcı, Baba Kayık'ın daha önce de oğluna vurduğunu ve Sosyal Hizmetler'in kendisini çocuğa bir daha zarar vermesi durumunda hapse gideceği konusunda uyardığını söyledi. Karardan önce yaptığı konuşmada, “Volkan yabancılar içinde bir yabancıydı. Hayatında tek bir kişi vardı. O da babası ve o tek bağlandığı kişi kendisini öldüren kişi oldu. Ne kadar talihsiz bir ölüm... Babanız tarafından öldürülmekten daha kötü bir şey hayal edebilir misiniz?” diyerek hakimi ikna etti.
Bunun ardından Kayık, ömür boyu hapis cezasına çarptırıldı ve 15 yıl sonra şartlı tahliye için başvurabileceği açıklandı. Volkan Kayık'ın 5 yaşındayken annesinin Türkiye'de geçirdiği bir trafik kazasında öldüğünü belirten polis yetkilileri, Volkan'ın 8 yaşından beri babası ve üvey annesi ile birlikte yaşadığını, College Park High School Lisesi'nde öğrenim gördüğünü sözlerine ekledi. Volkan Kayık'ın babası tarafından öldürüldüğü Martinez kentinde 2004 yılından bu yana cinayet işlenmediği öğrenildi.


Mynet