ABD'nin Virginia Tech Üniversitesi'ndeki silahlı saldırıda, ölü sayısı 32'ye yükselirken yaralı sayısı 20 olarak açıkladı. Olayla ilgili ayrıntılar da ortaya çıkmaya başladı.

ABD'nin Virginia Tech Üniversitesi'nde ülke tarihinin enbüyük okul saldırısı gerçekleştirildi. Kimliği henüz açıklanmayan bir saldırganın kampüsün farklı yerlerinde açtığı ateş sonucu 32 kişi öldü, en az 21 kişi de yaralandı.

Virginia polisi saldırganın kampüste karşı karşıya bulunan yatakhane ve daha sonra mühendislik binasında etrafa rastgele ateş açtığını açıkladı. Görgü tanıkları 40 ya da 50 kez ateş edildiğini söyledi. Amerikan televizyonları olayı yayınlarını keserek duyurdu. Kampüse polis geldikten sonra da silahsesleri devam etti.

CNN, bir öğrencinin cep telefonundan çekilen görüntüleri yayınladı. Bir mühendislik öğrencisi Josh Wargo derse girmek üzereyken silah seslerinin başladığını ve okulda büyükbir paniğin yaşandığın anlattı. ABC’ye konuşan Wargo, öğrencilerin korku içinde pencerelerden dışarı atladığını söyledi. Wargo ayrıca bir profesörün yüzünden vurulduğunu aktardı.
ABC News geçtiğimiz hafta okula iki bomba ihbarı yapıldığını bildirdi.

Bu ihbarlardan biri Torgersen Salonu ile sınıfların ve mühendislik binalarının bulunduğu bölge için yapılmıştı. İhbarın ardından tüm okul boşaltılmıştı ve bomba ihbarı hakkında bilgi verecek kişiye 5 bindolar ödül verileceği duyurulmuştu. ABC’ye konuşan bazı öğrenciler de kendilerine tehdit emailleri geldiğini ancak ciddiye almadıklarını söylediler.
Virginia Polis Şefi Chief Wendell Flinchum ABD saatiyle sabah 7’de gerçekleşen ilk saldırıda West Ambler Johnston Salonunda bir kişinin öldüğünü ve sonra Norris Salonunda’ki ikinci kurşunlamada da enaz 20 kişinin öldüğünü söyledi. Flinchum, ölülerin arasında saldırganın da olduğunu belirtti.

Ancak saldırganın intihar mı ettiği veya polis müdahalesi sırasında mı öldürüldüğü konusunda bilgi vermedi. Bu açıklamanın ardından ölü sayısı Amerikan ajansları tarafından 32 olarak geçildi. Saldırının ardından çevre hastanelere en az 21 yaralanın sevkedildiği bildirildi. Dehşete kapılan aileler çocuklarına ulaşabilmek için kampüs bahçesini doldurdu. Okul ise 2 günlüğüne tatil edildi. Batı Virginia ve Tennessee arasında bulunan okulda 28 bin kayıtlı öğrenci bulunuyor. Okul geçtiğimiz yıl da saldırıya uğramış ve 2 kişi öldürülmüştü.

ABD Başkanı George Bush saldırı haberi karşısında şoke olduğunu ve çok üzüldüğünü söyledi.