Irak'ın başkenti Bağdat'ta geçen hafta 101 kişinin öldüğü saldırıların hedefleri arasında olan Maliye Bakanlığı'na saldırıyı düzenleyenlerin bomba yüklü araçla kontrol noktalarından geçmek için 10 bin dolar ödedikleri ortaya çıktı.
Irak ordusu sözcüsü Tümgeneral Kasım el Musevi, Saddam Hüseyin döneminde Baas Partisi'nin üst düzey üyelerinden biri olan Visam Ali Kazım İbrahim (57) adlı zanlının, rüşvet olayını itiraf ettiğini söyledi. İbrahim'in saldırı emrinin bir ay önce Suriye'deki Baas Partisi'nin bir yetkilisinden geldiğini kaydettiği de belirtildi. Maliye Bakanlığı'na düzenlenen saldırıda bir üstgeçit kısmen çökmüş, 30 kişi hayatını kaybetmişti.


İRAN DESTEKLİ YENİ Şİİ İTTİFAKI MALİKİ'Yİ DIŞLADI
Irak'ta büyük Şii grupları, ocak ayında yapılacak genel seçimler öncesinde Başbakan Nuri el Maliki'yi dışarıda bırakan yeni bir ittifak oluşumuna gitti. Şii milletvekili Reda Cavid Taki, yeni oluşuma kimin liderlik edeceği tartışmalarında ortaya çıkan anlaşmazlık nedeniyle Maliki'nin Dava Partisi'nin ittifakta yer almadığını açıkladı. Yeni ittifakın, Irak'ın en büyük Şii partisi Irak İslami Yüksek Konseyi (IİYK), ABD askerlerine karşı isyan başlatan Iraklı Şii lideri Mukteda el Sadr'ın grubunun yanı sıra laiklik yanlısı ve Sünni bazı bağımsızları da içerdiği belirtiliyor. Dava Partisi'nin tamamen ittifak dışında kalması halinde yeni oluşuma, İran yanlısı olarak bilinen IİYK'nin liderlik edeceği ifade ediliyor.

Zaman