Iraklı Şii Lider Mukteda El-sadr'ın, Kendisine Bağlı Bakanların Hükümetten İstifa Etmelerini İstediği Açıklandı.

Iraklı Şii lider Mukteda el-Sadr'ın, kendisine bağlı bakanların hükümetten istifa etmelerini istediği açıklandı.

Sadr yanlısı politikacılar Başbakan Nuri el-Maliki'yi, Amerikan askerleri için çekilme takvimi belirlemediğinden dolayı eleştiriyor. 37 bakanlık içinde Sadr yanlısı 6 bakan bulunuyor. Başbakan Nuri el-Maliki'nin Sadr yanlısı politikacıların hükümetten çekilme tehdidine henüz cevap vermediği belirtiliyor.


Sadr, bir süredir işgal güçlerinin ülkeyi terketmesi yönünde çağrılarda bulunuyor. Bağdat'ın Necef kenti bir hafta önce yine işgal güçlerinin ülkeden ayrılmasını isteyen onbinlerce kişinin gösterisine sahne olmuştu.

Sadr'a bağlı ittifaka mensup milletvekillerinden Salih Hasan İsa el-İgayli daha önce yaptığı açıklamada, "Hükümetten çekildiğimizi Pazartesi günü açıklayacağız" demişti. 275 üyeli parlamentoda Sadr'ın gurubuna mensup milletvekili sayısı ise 32.

Hükümetten olası istifaların Maliki liderliğindeki ulusal birlik hükümeti üzerinde baskıyı artıracağı görüşü yaygın, fakat bunun hükümetin düşmesine yol açacağına ihtimal verilmiyor. Sadr, benzeri adımları geçmişte de atmış, bazı bakanlarını hükümetten çekmişti.

Amerikalı askeri yetkililer, Sadr'ın lideri olduğu Mehdi Ordusu adlı silahlı gurubu Irak'ın güvenliğine karşı en büyük tehditlerden biri olarak görüyor.