Uzaya kendi imkanlarıyla uydu gönderen ülkeler arasına girmek için 2002'den beri çaba sarf eden Güney Kore'nin dün fırlattığı uydu yörüngeye oturmadı. G. Kore medyası, ülkenin ilk füzesiyle uzaya gönderilen uydunun yörüngeye oturduğunu bildirmesine karşın, daha sonra açıklama yapan yetkililer, araştırma uydusunun öngörülen yörüngede olmadığını belirtti.G. Kore Bilim ve Teknoloji Bakanı Ahn Byong-man, fırlatma işleminin her yönden normal geçtiğini, ancak uydunun öngörülen yörüngenin ötesinde bulunduğunu ve 360 km irtifaya ulaştığını kaydetti. Kore Havacılık ve Uzay Araştırma Enstitüsü mühendisleri, uydunun planlanan yörüngeye oturmamasına rağmen füzenin sorunsuz şekilde çalışmasından ötürü fırlatma işleminin "yarı-başarılı" olarak değerlendirilebileceğini belirtti.

Güney Kore, 33 metre yüksekliğinde ve 140 ton ağırlığındaki KSLV-1'i uzaya göndermek için 2002'den bu yana 419 milyon dolar harcadı. Rus uzmanlarla birlikte inşa edilen bir füzeyle yörüngeye uydu yerleştirilmesi projesini 2002'den bu yana 7 kez ertelemek zorunda kalan Güney Kore, daha önce 10 uydu fırlatmış, ancak bunları başka ülkelerin füzeleri taşımıştı.

2020'ye kadar Ay yörüngesine bir modül yerleştirmeyi hedeflediğini açıklayan Güney Kore, kendi yapımı bir uyduyu kendi topraklarından bir füzeyle fırlatmayı başaran 10. ülke olmayı hedefliyordu.

Zaman