Rusya, Kuzey Kore'ye Karşı Füze Kalkanı KurduRusya Genel Kurmay Başkanı Nikolay Makarov, Kuzey Kore'den Herhangi Bir Tehdide Karşı Rusya'nın Uzak Doğu Bölgesine Gelişmiş Hava Savunma Sistemi S-400 Triumf Kurduklarını Duyurdu.
Rusya Genel Kurmay Başkanı Nikolay Makarov, Kuzey Kore'den herhangi bir tehdide karşı Rusya'nın uzak doğu bölgesine gelişmiş hava savunma sistemi S-400 Triumf kurduklarını duyurdu. Ria Novosti haber ajansına göre, Moğolistan'ın başkenti Ulan-Batur'da basına açıklamada bulunan Makarov, "Rusya'nın uzak doğu bölgesine gelişmiş S-400 Triumf füzeleri yerleştirdik. Kuzey Kore'den başarısız füze denemelerinin ülkemize düşme ihtimaline karşı önlem aldık. Böylece buradan yönelebilecek herhangi bir tehlikeye karşı garanti sağladık." dedi.

Kuzey Kore, Ocak'tan bu yana ülkenin doğusunda balistik füze denemelerini sürdürüyor. Scup tipi füze denemeleri Japon denizinin 500 km yakınına düşmesi Moskova'da endişe ile karşılanmıştı. Kuzey Kore'nin füze deneme sahasının Rusya sınırına çok yakın olduğunu kaydeden Makarov, önleyici tedbirler almaya devam edeceklerini söyledi.
S-400 Triumf füzeleri 400 km mesafedeki hedefi belirleme ve vurma kapasitesine sahip. Gelişmiş füzeler, ABD'nin MIM-104 Patriot'lardan iki kat ve Rus S-300'lerden de 2,5 kat daha uzun menzilde etkili olabiliyor. S-400 taburu sekiz fırlatıcı sistem ve 32 adet füzeden oluşuyor. Rusya 2015 yılına kadar 18 adet S-400 taburu oluşturacak. Rusya daha önce de Moskova ve endüstri bölgelerine iki adet S-400 taburu yerleştirmişti. (CİHAN)