Türkiye ve Romanya'dan karşılıklı vize kolaylığıDavutoğlu, Romanya Dışişleri Bakanı Diaconescu ile bir araya geldi.

27.08.2009 14:16Türkiye ile Romanya arasındaki ticaret hacmini artırmak amacıyla iki ülke arasında vize kolaylığı geliyor. Romanya Dışişleri Bakanı Cristian Diaconescu'nun, Ankara ziyareti sırasında iki ülke arasında ticaret hacmi göz önüne alınarak vize kolaylığı sağlanmasına karar verildi.

Romanya Dışişleri Bakanı Cristian Diaconescu, 2 günlük Ankara ziyareti kapsamında ilk durak olarak Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ile görüştü.
Yaklaşık 1 buçuk saat süren görüşmede iki ülke arasında işbirliği mekanizması kurulmasına karar verilirken, vize kolaylığı sağlanması konusunda da görüş birliğine varıldı. Özellikle iki ülke işadamları arasındaki işbirliğinin geliştirmesi hedefleniyor.

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, görüşmelerde enerji konularının da öne çıktığını söyledi. Türkiye ile Romanya'nın ikili ilişkilerinin yanı sıra Güney Avrupa, Kafkaslar ve Ortadoğu sürecinde önemli iki aktör ülke olduğunu ifade eden Davutoğlu, "Özellikle Nabucco iki ülke için son derece önemlidir. Romanya Türkiye'nin Balkanlar ve Ortadoğu'daki en büyük ticari ortağı. Avrupa Birliği'ne tam üyelik sürecinde Romanya'nın Türkiye'ye verdiği desteğe müteşekkiriz. Bu yüzden iki ülke arasında giriş çıkışlarda vize kolaylığı için mutabakata vardık." şeklinde konuştu.

Konuk ülke Dışişleri Bakanı Diaconescu ise, politikalarında Türkiye ile ilişkilere önem verdikleri söyledi. Diaconescu, AB ülkeleri başta olmak üzere herkesin Türkiye'nin bölgesindeki stratejik öneminin farkında olduğunu anlattı.
Öte yandan, Diaconecu, kitap merakı ile bilinen Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu'na iki antika kitap da hediye etti.

CHA