habertürk"Hareketleri kısıtlansın"

27.08.2009 09:33ABD'li yetkililer, eylül sonunda ABD'yi ziyaret etmeyi planlayan Libya lideri Albay Muammer Kaddafi'nin New York yakınlarında bedevi çadırı kurmak isteyeceğinden endişeleniyor.

BM Genel Kurulu'nun 64. dönem toplantılarına Libya başkanlık edeceği için Kaddafi de toplantılar süresince New York yakınlarındaki Englewood'da bulunan ve Libya devletine ait olan bir alanda bulunan 25 odalı evde kalacak. Akşam'daki habere göre, Kaddafi'nin yurtdışı ziyaretlerinde yaptığı gibi New York'a bir kaç km. ötedeki Englewood'da çadır kurabileceği belirtiliyor. 30 bin nüfuslu Englewood'da Libyalı Abdülbaset Ali Muhammed El Megrahi'nin sorumlu tutulduğu Lockerbie faciasında ölen birçok kurbanın yakınları yaşıyor. Geçen hafta bırakılan Megrahi, Kaddafi tarafından kabul edilmişti. Englewood'un bağlı olduğu New Jersey'in senatörlerinden Frank Lautenberg, Kaddafi'nin ABD'deki hareketlerinin kısıtlanması gerektiğini savundu. Englewood Belediye Başkanı Michael Wildes da Kaddafi'nin Englewood'a gelme ihtimalinin kendisini sinirlendirdiğini söyledi. Wildes, 'Kaddafi buraya gelirse onu korurum ama bu mutlu olduğumu göstermez. Burada uyumasını istemiyorum' dedi. Başkan, '30 yıldır evin toprak vergisini ödemiyorlar ama 3 aydır havuz ve evi onarıyorlar. Gizli servis de geldi bölgeyi inceledi' dedi.

'Seyahat özgürlüğü kısıtlansın'

Birleşmiş Milletler Merkezi'nin bulunduğu ABD, BM toplantılarına katılacak yabancı heyetlerin ziyaretlerinde hangi ülkenin heyeti olursa olsun kolaylık sağlamak zorunda. Ancak Washington yönetimi, ABD'ye düşman olarak gördüğü ülkelerin yetkililerinin seyahat özgürlüğünü BM merkezinin 40 kilometre çevresiyle kısıtlama hakkını saklı tutuyor. ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Ian Kelly, hem Libyalı hem New York'taki yerel yetkililerle temasta olduklarını kaydetti. Sözcü, Libya liderinin kalacağı bölge konusunda henüz karar alınmadığını belirtti.