İsrail ile Hamas anlaşmaya çok yakınHaniye: "Cezaevindeki tutuklularımızın serbest kalması hiç olmadığı kadar yakın"

27.08.2009 09:51Gazze Şeridi'ndeki fiili Hamas yönetiminin Başbakanı İsmail Haniye, İsrail cezaevlerindeki Filistinli tutukluların serbest kalmasının "bugüne dek hiç olmadığı kadar yakın" olduğunu söyledi.

Haniye, dün akşam bir iftarda yaptığı konuşmada, Gazze'deki yıllardır devam eden kuşatma ve saldırılar karşısında Filistinlilerin metanetle durduğunu, Filistin halkının çok "ciddi oyunlarla" karşı karşıya bulunduğunu belirterek, Kudüs'ün hiçbir zaman Yahudileştirilemeyeceğini ifade etti.

Gazze'de yayımlanan Filistin gazetesinde Hamas'a yakınlığıyla tanınan Mustafa Savaf'ın imzasıyla çıkan yazıda da bir takas anlaşmasının yakın olduğu kaydedildi.

Savaf, dolaylı görüşmelerin bazı ayrıntılar üzerinde odaklandığını, serbest bırakılanların Gazze'ye mi, sürgüne mi gönderileceğinin ele alındığını yazdı, ancak İsrail tarafının eninde sonunda talepleri kabul edeceğini öne sürdü.

Hamas'ın askeri kanadı İzzeddin El Kassam Tugaylarının lideri Ahmed Cabari, bu konudaki görüşmelere katılmak üzere dün Kahire'ye gitmişti. Halen Hamaslı liderlerden Mahmud Zahar başkanlığında bir heyet, Kahire'de Mısırlı güvenlik yetkilileriyle görüşmelerde bulunuyor.

Kaçırılan İsrailli asker Gilad Şalit karşılığında Hamas'ın serbest bırakılmasını istediği isimler arasında, 5 kez müebbet hapse mahkum olan El Fetihli Mervan Barguti, Filistin Halk Kurtuluş Cephesi liderlerinden Ahmed Saadet de bulunuyor.

AA