Sovyetler Birliği'nin dağılmasının ardından Bağımsız Devletler Topluluğu (BDT) altında arka bahçesini toparlamaya çalışan Moskova, 'yaramaz çocuklar' Ukrayna ve Gürcistan nedeni ile istediği hedefe ulaşamadı.

Ekonomik ve askerî alanda derinleşme sağlayamayan BDT'den Gürcistan resmen ayrıldı. 8 Ağustos'ta Gürcistan'la gerçekleşen savaş ve ardından iki ayrılıkçı bölgenin bağımsızlıklarının tanınması, Rusya'nın arka bahçesinde taşları yerinden oynattı. Gürcistan'a destek sağlamakla suçlanan Kiev, Rusya Devlet Başkanı Dmitri Medvedev'in 'Rus düşmanlığı yapıyorsunuz.' eleştirisine maruz kaldı. NATO'ya üye olmak için yola çıkan iki Cumhuriyet, şimdi kaybedilmiş ülkeler listesinde yer alıyor. Kremlin, önümüzdeki dönemde listenin genişleyecek olmasından endişe ediyor.

İki ayrılıkçı bölgenin bağımsızlıklarının tanınmasında Moskova'nın yanında yer almayan Belarus, şimdi küskünler listesinde ilk sırada. 'Rusya'nın önünde diz çökmekten yorulduğunu' söyleyen Belarus lideri Aleksander Lukaşenko, Medvedev'le Soçi'de sorunları masaya yatırıyor. Minsk, Rusya'dan aldığı kredinin son taksitinin ruble olarak ödenmesi teklifine kızgın. Belarus mallarına getirilen sınırlama, Minsk açısından bardağı taşıran son damla oldu. Belarus, eski Sovyet coğrafyasında Ko-lektif Güvenlik Anlaşması Örgütü bünyesinde oluşturulan ve NATO'nun alternatifi olacak 'Hızlı Hareket Birliği' içinde yer almayı reddediyor. Batı ülkelerinin olumlu sinyal gönderdiği Minsk'in Rusya'nın yakın çevresinden kopması, Moskova için büyük kayıp olacak. Stratejik ortak olarak gördüğü, birlik devleti oluşturma yolunda önemli gelişmelerin sağlandığı Belarus'un Soçi'de ikna edilmesi beklenmiyor.

Belarus'un Rusya'dan kredi talebinin yanı sıra doğalgaz alım fiyatları da iki ülke ilişkilerini geriyor. Gazprom 244 milyon dolarlık borcunu ödemediği takdirde Minsk'in gazını kesmekle tehdit etti. Fiyat anlaşmazlığı yüzünden oluşan faturayı Belarus ödemedi. Rusya Başbakanı Vladimir Putin'in devreye girmesi ile sorun aşıldı. Piyasa fiyatlarını dayatan Rusya'yla Belarus arasında yeni gaz krizlerinin çıkma ihtimali yüksek. Diğer bir sorun ise nükleer santral inşaatı. Çin, Almanya ve Fransa'nın tekliflerini kabul etmeyerek, ihalesiz Rusya'ya nükleer santral inşaatını veren Belarus, 9 milyar dolarlık iş için henüz anlaşmayı parafe etmedi. Santral için öngörülen 1,5 milyar dolarlık ilk krediye Moskova olumlu cevap vermezse, Belarus'un Çin alternatifini değerlendireceği kaydediliyor.

Moskova'nın diğer küskünü Özbekistan'ın Rusya ile sorunlu ilişkiler listesi ise daha kabarık. Özbekistan, KGAÖ üyesi olmasına rağmen, 'Hızlı Hareket Birliği' içinde yer almayı reddetti. Taşkent'in Gürcistan savaşının ardından Moskova ile askerî ilişkilerde mesafeli durmayı tercih ettiği kaydediliyor. Taşkent oluşturulacak askerî birliğin, bölge ülkelerinin kendi aralarındaki sorunlarda kullanılmasını istemiyor. Özbekistan'a göre yeni birlik sürekli değil, gerektiğinde oluşturulabilecek bir yapıda olmalı. Taşkent'in 2005'te Andican'da gerçekleşen olaylara ABD'nin müdahalesi olduğu düşüncesi ile Rusya mihverine doğru kaydığı ve KGAÖ üyeliği ile ilgili anlaşmayı imzaladığı belirtiliyor. Bir diğer iddia da, Taşkent'in kendini Orta Asya'nın lideri olarak görmesi ve Kazakistan'la rekabet içinde olması.

Taşkent, Rusya çevresinde oluşturulan ekonomik birlik EurAsEC'ten de Aralık 2008'de ayrıldı. Özbekistan, Kırgızistan'da kurulması planlanan ikinci Rus üssüne şiddetle karşı çıkıyor. Özbek lider İslam Kerimov, Rusya'nın Tacikistan'a inşa ettiği ve Medvedev'in açılışını gerçekleştirdiği hidroelektrik santral nedeni ile Moskova'ya kızgın. Kerimov, su kaynaklarının azaldığı gerekçesi ile santralin inşa edilmesini istemiyordu. Taşkent, ABD ile yeni bir askerî anlaşma imzalayarak Moskova'ya tavrını net bir şekilde ortaya koydu. Kırgızistan üssünün kapatılmasının ardından ABD, Özbekistan Navoi Havalimanı'nı Afganistan'a gerçekleşecek askerî olmayan kargolar için kullanacak. Şimdi Özbekistan'ın KGAÖ'den de ayrılma ihtimali tartışılıyor.

Zaman gazetesi