"Neden insanlara Mars'tan gelen bir uzaylı olduğumu söylemiyorsun? Canlı tavuklar yediğimi ve gece yarısı voodoo dansı yaptığımı anlat onlara. Nasılsa ne söylersen söyle inanacaklar. Çünkü gazetecisin. Ama bunları ben söyleyecek olsam, 'Michael Jackson kaçığın teki. Ağzından çıkan tek kelimeye bile inanılmaz' derler."
Michael Jackson, çocukluk arkadaşı ve bugüne kadar hakkında yazılan en kapsamlı biyografinin yazarı J. Randy Taraborrelli'ye 1995 yılı Eylül'ünde bu cümleleri söylerken sandığının aksine son derece inandırıcıydı. Özellikle son 15 yılda yaşadıkları ve hakkında yazılanlar onu haklı çıkardı. Hakkında konuşulan her şey tuhaf bir kabullenmeyle, birbiriyle çelişmesine, yer yer doğaüstü olmasına rağmen hemen doğru kabul edildi. Gazeteciler onun hakkında ne söylerse söylesin, popun kralının imajındaki, görüntüsündeki ve ruhundaki tahribat her yeni haberle derinleşmekteydi. Uykularını kaçıracak kadar derinleşmekte... Öyle ki Michael Jackson, son kez hayranlarıyla buluşacağı dünya turnesi "This Is It"e hazırlanırken "çoktan açılmış yara" durmadan kanamayı sürdürdü. Tedirgin, yorgun ve uykusuz Michael, son turnesiyle zedelenen imajını düzeltmeyi, bir ölçüde kendine olan güvenini yeniden kazanmayı, maddi sorunlarını gidermeyi ama en önemlisi de çocuklarının zihninde babalarının sahne performansını canlı izledikleri bir anı bırakmayı istiyordu.
Huzursuz ve endişelerle dolu ruhunu dinlendirmek için uyumaya çalışması nafileydi. Bu yüzden geçtiğimiz günlerde ölüm nedeninin bir anestezi ilacı olan propofol olduğu öğrenilen Jackson, doktorundan ardı ardına uyumasını sağlayacak ilaçlar istedi, nihayet bir daha uyanamayacağı son uykusuna dalana kadar...

Michael Jackson, peşi sıra bir sis bulutu bırakarak 25 Haziran'da öldüğünde, hakkındaki haberlere kolayca inanan hayranları ve medya için bu sefer inanmak pek de kolay olmadı. Büyük bir törenle anılmış olsa da, ölümünün ardından iki ayı aşkın bir zaman geçmesine rağmen halen gömülmedi. Açılan velayet ve mülkiyet davaları sonuçlandı, kişisel eşyaları kapış kapış satıldı, albümleri yeni rekorlar kırdı. Oysa bu sürede iki şey hep ertelendi: İlaç bağımlılığı nedeniyle öldüğüne inanılan ünlü sanatçının otopsi sonuçlarıyla birlikte ölüm nedeninin açıklanması ve Jackson'ın cenaze töreni.
Nihayet 3 Eylül'de yapılacağı resmen ilan edilen cenaze törenine günler kala, tüm bu haber ve ses kirliliği içinde, gerçek "Michael Joseph Jackson"ı yazdığı biyografiyle anlatan J. Randy Taraborrelli'yle büyük ilgi gören kitabı Büyü, Delilik, Tüm Hikâye: Michael Jackson 1958-2009'u (The Magic, The Madness, The Whole Story: Michael Jackson 1958-2009) ve çocukluk arkadaşı Michael'ı konuştuk.

Michael Jackson'ın ölümünün üzerinden iki ay geçmesine rağmen cenaze töreni hâlâ yapılamadı ve törenin tarihi sürekli ertelendi. Ailesinin Jackson'ı gömmek için bu kadar beklemesinin sebebi neydi?

Aslında bunun birçok sebebi var. Hâlâ cezai soruşturma devam ediyor. Nereye gömüleceği konusunda da nihai bir karara varmakta zorlanıldı. Elbette duygusal açıdan bakıldığında sanırım ailesi onu uğurlamak istemiyor ve bu konuda isteksiz davranıyor. Ama sonuçta 3 Eylül'de gömülecek.

Michael Jackson'ın Müslüman olduğuna ilişkin birçok haber yapılmıştı. Bu haberlerde kardeşi Jermaine'in Müslüman olması ve röportajlarında Michael'a bu konuda birçok kitap verdiğini dile getirmesi de etkili oldu. Jackson gerçekten İslam'ı seçmiş miydi?

Hayır, benim bildiğim kadarıyla seçmedi.

Kitabınızın sonunda tüm yaşamını düşündüğünüzde Michael Jackson için "empati, acıma, derin bir sevgi ve acı" duyduğunuzu dile getiriyorsunuz. Bunlar onun şarkılarında da hissedilebilen başlıca duygulardı. Michael Jackson, şarkılarında yaşamından yansıyan bu duyguları anlatarak aslında "yaşamının şarkısını" mı söylüyordu sizce?

Bence kesinlikle bunu yapıyordu. Her şeye, dokunduğu ve yaptığı her şeye yüreğini ve ruhunu verebildi ve yansıtabildi Michael Jackson.

Michael Jackson'ın şarkılarında diğer pop müzik sanatçılarıyla karşılaştırıldığında "acı", "yalnızlık" ve "hüzün" daha belirgin. Yaşamında da bu duyguların belirgin olduğunu düşünüyor musunuz?

Bundan pek emin değilim. Çünkü çok mutlu anları da oldu. Bazı şarkılarında yaşama karşı coşkusunu da hissediyorsunuz. Sadece acı ve hüzün mü bilmiyorum ama yaşamında büyük oranda acı ve hüzün vardı diyebilirim.

Jackson'ın yaşamının özellikle son döneminde birçok sıkıntı ve sorun yaşadığı biliniyor. Mahkemelerin, maddi sorunların ve imajı konusunda yaşadığı olumsuzlukların onu ilaç bağımlılığına ittiği ve böylece trajik bir ölümle dünyaya veda ettiği düşünülüyor. Yaşamının tüm detaylarına hâkim bir isim olarak keşke yapmasaydı ya da keşke böyle olmasaydı dediğiniz, Michael Jackson'ın yaşamındaki dönüm noktaları neler?

Birçok şey var aslında "keşke" diyebileceğim. En çok, Michael Indiana'nın Gary kasabasında kalsaydı ve hiç ünlü olmasaydı ne olurdu, diye düşünüyorum. Ama bir yandan da bu bizim için büyük bir kayıp olurdu. Yine de, ünlü olmasaydı çok daha mutlu olabilirdi.

Kitabınız okunduğunda Michael Jackson'ın etrafındaki sis perdesinin bir nebze de olsa aralandığını ve yumuşak sesiyle naif, utangaç ve iyi yürekli bir insanın belirdiğini görüyoruz. Michael Jackson'ın biyografisini yazarak yapmak istediğiniz, sis perdesini aralamak mıydı?

700 sayfalık kitapta bile onu yeterince anlatabildiğime emin değilim. Herkes ünlü bir ikonu aslında kendince yorumlar, kendi prizmasından, kendi deneyimleri ışığında. Sanırım biraz da okurun kararına bırakmak gerekiyor. Michael'ın yaşamı kitabımda bütün açıklığıyla ortaya seriliyor ve eğer okur kitapta böyle bir Michael görebiliyorsa bundan mutluluk duyarım.

Zaman