Dünyanın farklı yerlerindeki milyonlarca insan umudunun ve hayallerinin peşinden koşuyor.
Herkesin farklı bir hikâyesi var. Amerikalıların, İspanyolların, Türklerin... Ülkeler değişse de insanoğlunun hayalleri, istekleri ve koşuşturması devam ediyor. Bu kitabın hikâyesi ise Barack Hüseyin Obama'nın ABD Başkanı seçilmesi ile başlıyor.

'Hope' yani 'Umut' sloganını seçimlerde çokça kullanan Barack Obama, sadece Amerikalılara umut vermekle yetinmedi, tüm dünyanın da umut kaynağı oldu. 5 Kasım 2008'de Chicago'daki zafer konuşması CNN'de yayınlanırken siyahi ve beyaz Amerikalıların yüzünde de hep umut vardı.
"The Day of Change" (Değişim Günü) projesi de dünya vatandaşlarının umudundan doğdu. İşte yeni başkanın umudun üzerine bu kadar çok vurgu yaptığını fark eden Japonya'nın saygın dergilerindenJapon Courrier, Amerikan tarihinin ilk siyahi başkanı Barack Hüseyin Obama'nın görevi devraldığı 20 Ocak 2009 gününü, dünyanın farklı yerlerindeki foto muhabirlerine çektirme kararı aldı. 72 ülkeden toplam 132 foto muhabiri ile bağlantıya geçen Courrier'ın fotoğraf editörü ve The Day of Change (Değişim Günü) projesinin danışmanı Yoshiaki Kogo, ne yapmak istediklerini foto muhabirlerine anlattı. Konu "Hope"tu. Projeye göre Barack Obama, ABD'nin ilk siyahi başkanı olarak konuşmasını yaparken dünyanın farklı noktalarındaki 132 foto muhabiri bulundukları yerlerdeki umudu fotoğraflayacaktı.

Courrier Japon'un Türkiye'den aradığı tek foto muhabiri ise Zaman gazetesinin başarılı muhabiri Kürşat Bayhan'dı. Bayhan, "10 Ocak 2009'da bilinmeyen bir numaradan Courrier Japon'un fotoğraf editörü Yumi Goto beni aradığında oldukça şaşırdım." diyor. Goto, Bayhan'a, "Merhaba, telefonunu The New York Times'ta çalışan Lynsey Addario'dan aldım. 20 Ocak 2009 günü umut konulu fotoğraf çekmeni istiyoruz. Neyi çektiğin sana kalmış. Ama konumuz umut. Kabul eder misin?" der. Bundan sonrasını Bayhan'dan dinleyelim: "7 fotoğraf göndermem isteniyordu. Goto, konuyu söylediğinde ne çekeceğim kafamda netleşmişti. Ne de olsa İstanbul, umudunun ve hayallerinin peşinden koşanların şehriydi. Her yıl yüzlerce insan bir iş ve yeni bir yaşam kurma hayaliyle İstanbul'a geliyor ve hayatta kalma mücadelesi veriyordu. Konuyu Yumi Goto'ya söyleyip daha önceki çektiğim fotoğraflardan gönderdiğimde oldukça heyecanlandı. 20 Ocak 2009'da sabahın erken saatlerinde başlayan umuda yolculuğum akşam saatlerine kadar sürdü."
Fotoğraf editörü Selahattin Sevi'nin de yardımıyla fotoğraflar seçildi ve ayrıntılı yazılarıyla gönderildi. 2 ay süren kitap çalışmasında bütün foto muhabirleri gelişmelerden maillerle haberdar edildi. Kitabın yayımlanması aşamasında hassas davranan Yoshiaki Kogo, Facebook üzerinden kitabın oluşum aşamalarını foto muhabirleri ile paylaştı. Japonca ve İngilizce olarak geçtiğimiz günlerde yayınlanan kitap ve web sitesi Tokyo ve Washington'daki sanat müzelerinde yapılan basın tanıtımında büyük ilgi gördü. Projenin web sitesi www.courrier.jp/120


Zaman