Uzak bir deniz ülkesinden gelmiş gibiydi. Geldiği deniz kadar da maviydi gözleri. Saçları kısrak yelesi gibi, bir Urfa akşamında savruluyordu.
Sahnede bizlere, bir doğudan, bir batıdan şarkılar seslendiriyordu. Üzerindeki esvaplar rengarenkti. Her renk sanki coğrafyamın rengini andırıyordu. Benden değildi, ama benden ziyade beni anlatıyordu. Batıdan gelmiş bir prenses edasında, doğulu prenses masalını anlatıyordu." Urfa'nın yerel gazetesinde övgüyle tarif edilen bu kişi bir Macar kızı. Hannah Berger, aslında bir grafolog yani yazı bilimcisi. İnsanların yazılarından karakterlerini tahmin etmenin dışında Urfa türküleri seslendiriyor. "Urfa'nın etrafı dumanlı" türküsünü bir de ondan dinlemelisiniz.

Hannah, Türk halk müziğine gönül vermiş, bu uğurda Türkçe öğrenmiş. Budapeşte'de yaşıyor. Burada adını 'Dilber' koyduğu bir müzik topluluğunun solistliğini yapıyor. Yalnızca dost meclislerinde değil kalabalıklar karşısında da türküler söylüyor. Konserler veriyor. Şimdilerde Karadeniz şivesini öğreniyor. 'Divane âşık' türküsünü orijinal şivesiyle söylemeye çalışıyor. "Başaracağım" diyor.

Hannah geçtiğimiz aylarda "Uluslararası Halil İbrahim Buluşmaları" için Urfa'ya geldi ve bir konser verdi. Urfalıların gönlünü fethetti. Urfa'nın yerel gazetelerinde arkasından şöyle yazıldı: "Bizim 'diğer' sanatçı takımının yaptığı gibi yapmadı. Vücudunu teşhir etmedi, sanatıyla adabını birleştirerek, gerçek bir halk sanatçısı olduğunu cümle aleme gösterdi. Kapris yok, beğenmezlik yok, yukarıdan bakmak yok, her şeye burun kıvırmak yok! Her şeyiyle sadeydi ve kim ne derse desin bir o kadar da bizden biriydi." Urfa da Hannah'ın gönlünde hayatını tamamen değiştirmesine vesile olacak kadar yer edinmiş. Buraya yerleşmeyi düşünüyor.

Önce Mevlânâ'yı, sonra Âşık Veysel'i keşfetti

Hannah, Macaristan'da 13 yıldır Türk halk müziği eserleri söylüyor. Türk halk müziğine ilgi duyması Mevlânâ Celaleddin-i Rumi hayranlığından kaynaklanıyor. Eskiden beri arkadaşlarıyla Mevlânâ'nın şiirlerini okurmuş. "Macarlar, Türklerle kardeş olduğunu bilir." diyor. Bu sebeple de sadece Mevlânâ değil Türk kültürü de ilgilerini çekiyormuş. Hannah'ın hayatı 1995 yılında Konya'ya gelmeye karar verdiklerinde değişmiş. İstanbul, Bursa ve Konya güzergâhında yaptıkları gezide Türklerin konukseverliğini çok sevmişler. Macaristan'a döndüğünde Türkçe dersleri almaya başlamış. Piyano da çalabilen Hannah, müziği hayatından hiç çıkarmamış. Balkan, Bosna ve Çingene müzikleri yapan etnik gruplarda solistlik yapmış. Şimdi beraber müzik yaptığı 'Dilber' topluluğuyla Türk halk müziğini bu müziklerle birlikte icra ediyor. Gruba 'Dilber' adının verilme sebebi bu kelimenin Türk, Azeri, Kürt, Boşnak ve Balkanlılar tarafından biliniyor olması. Müzikleri de bu coğrafyayı kapsıyor. Hannah, sadece Dilber grubuyla müzik yapmıyor. Macaristan'da yaşayan Azeri Türk'ü Ahdi Pakdel Reza ile Azeri türküleri söylemeye başlamış. Yaptıkları müziğe 'İlham' adını uygun görmüşler.
Türkülere gönül veren Hannah, Mevlânâ'dan sonra Yunus Emre'yi ve Âşık Veysel'i keşfetmiş. Onların şiirlerini okumuş, türkülerini dinlemiş. 'Uzun ince bir yoldayım' en çok sevdiği türkülerden biri. İyiliği ve huzuru anlattıkları için sevdiği bu gönül insanlarının öğretileriyle hayatının değiştiğini söylüyor.
***
Türk halk müziği söyleyen Macar grafolog


Hannah Berger, Budapeşte'de yaşıyor. Büyükannesi Fransız, büyükbabası İtalyan. Büyük nineleri arasında Türk olan biri varmış. Berger, yazı bilimi (grafoloji) uzmanı ve grafoloji dersleri veriyor. İnsanların yazılarından karakter yapılarını çıkarabiliyor. Uzmanlık alanıyla ilgili gazetelere makaleler yazıyor. En büyük zevki ise müzik. Özellikle Türk halk müziğini çok seviyor. Arap müziklerini de dinliyor. Şu sıralar Iraklı bir hocadan ders alıyor. Fakat, kurduğu grupla birlikte Avrupa'da Türk halk müziği konserleri veriyor. Hannah, çocukluğunda 6 yıl klasik piyano çalmış. Şimdi bundan pek memnun değil ki; "Yıllar önce idi, ama o yol benim yolum değildi." diyor.

Zaman