İran'a Silah Taşıyan Gemiye Engelleme

Birleşik Arap Emirlikleri (Bae) Kuzey Kore'den İran'a Silah Taşıyan Bir Kargo Gemisine El Koydu.
Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) Kuzey Kore'den İran'a silah taşıyan bir kargo gemisine el koydu. BM'deki basına yansıyan haberlere göre, roketatar mühimmatı ve diğer silahların bulunduğu Bahama bandıralı gemiye BAE yetkilileri 14 Ağustosta el koydu ve durumu BM Güvenlik Konseyi Kuzey Kore Yaptırımlar Komitesine bildirdi. ''ANL-Australia'' isimli geminin Avustralyalı bir firmaya ait olduğu ve Kuzey Kore'den İran'a gittiği öğrenildi. Yaptırımlar Komitesinin de 25 Ağustosta Kuzey Kore ve İran'a gemiyle ilgili durumu bildiren ve kendilerinden 15 gün içinde yanıt beklendiği ifade edilen birer mektup gönderdiği öğrenildi.
İsimlerini açıklamayan Batılı diplomatlar hem Kuzey Kore'nin hem de İran'ın BM Güvenlik Konseyinin Kuzey Kore'ye karşı kabul ettiği 1874 sayılı yaptırım kararına aykırı davrandığını savundu.
Güvenlik Konseyi Kuzey Kore Yaptırımlar Komitesinin başkanlığını bu yılın başında Konsey üyesi olması dolayısıyla yürüten Türkiye'nin BM Daimi Temsilciliği yetkilileri konuyla ilgili olarak Komiteye bilgilendirme yapıldığını, bu çerçevede Komitenin konuyu halen değerlendirmekte olduğunu ve taraflardan bilgi istenildiğini söyledi. (Anadolu Ajansı)