İkinci Dünya Savaşı’nın 70’nci yılında Rusya Başbakanı Putin, Nazilerle topraklarının paylaşılması için anlaşma yaptıkları ve Sovyet katliamlarından ötürü Polonya halkından özür diledi. Putin anlaşmayı, “ahlakdışı ve yüz karası” olarak niteledi.

RUSYA Başbakanı Vladimir Putin, bugün Gdansk kentinde yapılacak olan Nazilerin Polonya’ya saldırmasının 70’nci yılı anma törenlerine katılacak. Ziyaret öncesinde Polonya’da yayınlanan Wyborcza Gazetesi’ne özel makale yazan Putin, “Evet Hitler ile Stalin arasında yapılan gizli pazarlıklar sonucunda 1939 yılında imzalanan ve Polonya’nın Almanya ile SSCB arasında paylaşılmasını öngören Molotov-Ribentrop anlaşması ahlak dışı ve yüz karasıdır. Polonya halkına özür borçluyuz” dedi.

Makalede, Batı’daki diğer Avrupa ülkelerinin de küçük devletleri yutmak için benzer anlaşmalar yaptıklarını da hatırlatan Putin, şöyle devam etti:

Geleceğe bakalım


“ 70 yıl önce yaşananları hatırlayarak düşman kalmamalıyız. İleri bakmalıyız. Almanya ile Rusya günümüzde nasıl eski yaraları sardıysa Rusya ile Polonya arasında da yeni, dostane ilişki dönemi başlamalı.”
Polonya’nın veto kartını aşmak için
AB ile özellikle enerji alanında stratejik ortaklık kurmak isteyen Moskova üç yıldan beri Varşova’nın sert itirazıyla karşılaşıyor. Polonya her seferinde AB ile Rusya arasında hazırlanan anlaşmaları veto ediyor. Putin’in Polonya ziyareti öncesinde attığı özür adımı, Polonya’yı yumuşatmayı hedefliyor.


Hürriyet