Almanya Başbakanı ve Hristiyan Demokrat Birlik Partisi (CDU) Genel Başkanı Angela Merkel, eyalet seçimlerinde partisinin oy kaybına uğraması nedeniyle topa tutuldu.

Önceki gün yapılan eyalet seçimlerinde CDU’nun 2 eyalette kaybetmesi üzerine, Merkel’e partiden “Kendini toparla, seçime hazırlan” uyarısı geldi. CDU’dan Wolfgang Bosbach, radyoda yaptığı bir konuşmada, “Sonuçları doğru okuyup önlem almalıyız” dedi.
Büyük koalisyona devam
Merkel de basın toplantısı yaparak, 27 Eylül’de yapılacak genel seçimler için hazırladıkları seçim programının tümüyle geçerli olduğunu söyledi. Merkel, işsizliğin azaltılması konusunda etkili olabilmek ve krizden hızlı bir şekilde çıkabilmek için en iyi olası koalisyon ortağı olarak Hür Demokrat Parti’yi (FDP) gördüğünü açıkladı. Merkel’in partisinin şimdiki koalisyon ortağı olan Sosyal Demokrat Parti (SPD) de eyalet seçimlerinde oylarını artırdı. Siyasi yorumcular seçmenin “CDU- SPD büyük koalisyonuna”
devam mesajı verdiğini söylüyor.
Lafontaine eyaletini kazandı
Hristiyan Demokrat Birlik Partisi’nin (CDU) oy kaybından faydalanan Sol Parti, 3 eyalette de yüzde 20’yi aşan oranda oy aldı. Sol Parti, Saarland eyaletinde oyların yüzde 21.3’ünü alarak 3’üncü parti konumuna yükseldi. Bu başarı, 1985-98 yılları arasında Saarland Eyalet Başbakanlığı yapan Oskar Lafontaine’e bağlanıyor.Hürriyet