İsrail iç istihbarat servisi Şin Bet, İran istihbaratı için çalışmayı kabul ettiği şüphesiyle İran kökenli bir İsrailliyi gözaltına aldı. İsrailli güvenlik yetkilileri, şüphelinin adı, ne zaman gözaltına alındığı ve hala gözaltında olup olmadığı hakkında bilgi vermedi.

Yetkililer, bu olayın, Tahran'ın, İran'ı ziyaret eden İsraillilerden casus yaratma girişimlerinden biri olduğunu savundu. Güvenlik yetkilileri, İran'ın girişimlerinin çoğunun İran'ın İstanbul'daki konsolosluğunda başladığını söyleyerek, İsrail'in Tel Aviv kentinden buraya gelen İran kökenli İsraillilerin yakınlarını ziyaret etmek için İran pasaportu almaya çalıştıklarını kaydetti.

İran, İsrail pasaportuyla ülkeye girilmesine izin vermiyor. İran'ın İsrail'e yönelik istihbarat operasyonlarını geçen yıl hızlandırdığını belirten güvenlik yetkilileri, Tahran'ın bu yüzden İran kökenli İsraillilerin İran'ı ziyaret etmesini altın fırsat olarak gördüğünü ileri sürdü.

İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad'ın "haritadan silinmeli" dediği İsrail, Tahran'ı nükleer silah elde etmeye çalışmakla suçluyor. İsrail ordu radyosu son 2 yılda 100 kadar İsraillinin, yaklaşık 25 bin Yahudinin yaşadığı İran'ı ziyaret ettiğini duyurdu. Radyo, İstanbul'daki konsolosluğa pasaport için başvuran bazı kişilere İsrail ordusu, genel ekonomik durum ve güvenlik ortamıyla ilgili sorular sorulduğunu kaydetti.

Haaretz gazetesi ise Şin Bet tarafından sorgulanan kişinin, İranlı ajanların kendisinden casus olmasını istediğini söylediğini yazdı. Gazete, İran'ın casus olma potansiyeli bulunan İsraillileri ülkeye girişte tutukladığını ve işbirliği yapmaması durumunda uzun süre hapse atma tehdidinde bulunduğunu öne sürdü


Kaynak : AA