Özal, kabri başında anıldı! Semra Hanım, ANAP'ın töreni başlarken anıtmezardan ayrıldı

17 Nisan 2007 Salı
8’inci Cumhurbaşkanı Turgut Özal ölümünün 14. yılında anıt mezarı başında devlet töreniyle anıldı.
Özel için Topkapı’daki anıt mezarında anma töreni düzenlendi. Saygı duruşuyla başlayan devlet töreninde Cumhurbaşkanlığı, Hükümet ve Türk Silâhlı Kuvvetleri adına mezara çelenk bırakıldı. Anma Anavatan Partisi’nin düzenlediği törenle devam etti. Törenin ardından basın mensuplarının sorularını cevaplandıran Anavatan Partisi Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Keçeciler, “Turgut Özal’ı rahmetle ve minnetle anarak, her yıl aziz hatırasını canlı tutmaya çalışıyoruz” dedi. Parti Genel Başkanı Erkan Mumcu’nun, Ankara'da Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın ziyareti dolayısı ile törene katılamadığını belirten Keçeciler, şunları söyledi:
“Özal, Türkiye'nin çağı yakalamasında çok önemli vazife ifa etmiş bir insan. Her şeyden önce Özal, Türkiye'yi sıkıyönetimden devralmıştır. Sıkıyönetimden devralmasının nedeni Türkiye'de kardeşliğin bozulmasıydı. Şimdi de devlet taraftarı, cumhuriyet taraftarı, AKP taraftarı diye bir kavganın içine Türkiye'yi soktular. Maalesef bu kavgalar Türkiye'ye iyilik getirmez. Özal gibi bir Cumhurbaşkanı seçmeliyiz.”
Anavatan Partisi’nin düzenlediği tören başlarken, Turgut Özal'ın eşi Semra Özal anıttan ayrıldı. “Duygularımı anlatacak kelime bulamıyorum. Çok büyük acı yaşıyorum” diye konuşan Semra Özal’a, oğlu Efe ve gelini Sinem Özal eşlik etti. Törene İstanbul Valisi Muammer Güler, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş ve İstanbul Emniyet Müdürü Celalettin Cerrah da katıldı.