Mavi gözlü robot, insanlarla bağ kurabiliyor

17 Nisan 2007 Salı
ABD'nin seçkin üniversitelerinden Massachusetts Insitute of Technology'de (MIT) geliştirilen, insanınki gibi gözlere sahip yeni bir robotun yakında yaşlılara yardım ve montaj hattında işçilere destek gibi önemli işlerde görevlendirilmesi bekleniyor.
Teknoloji sitelerinde yer alan habere göre, MIT araştırmacılarının kısa süre önce tanıttığı Domo isimli robot, insanlarla iletişime geçebilecek ve önceden sadece bilim kurgu filmlerinde hayal edilen, çevresine uyum sağlayabilecek şekilde tasarlandı.
Çevresindeki cisimleri tanıyabilen, onlara ulaşabilen ve onları raflara yerleştirebilen insansı robotun en ilginç özelliği ise 12 bilgisayara bağlı bir çift mavi göz şeklindeki kamerasıyla çevresini izleyebilmesi.
Domo'yu geliştiren Aaron Edsinger, kameraları aynı insanlarınki gibi görünen gözbebeklerinin içine yerleştirdiklerini belirterek, "Gözlerine bakınca hemen anlıyorum, Domo'nun bakış yönünü okumak çok kolay, böylece onunla çalışmak kolay oluyor" dedi.
İnsanlarla çalışırken beklenmedik durumlara yanıt verebilecek şekilde tasarlanan Domo, Edsinger, "Hey, Domo" diye ses seslendiğinde kibarca bakıyor, "Raf, Domo" deyince yakındaki rafa koluyla ulaşarak dokunuyor ve rafı gösteriyor.