Taliban'dan Cami Çıkışına Bomba: 24 ÖlüAfganistan'da Dün Bir Taliban Militanının Cami Çıkışında Düzenlediği İntihar Saldırısında En Az 24 Kişi Yaşamını Yitirdi.
Geçen ayki seçimlerin ardından çatışmaların arttığı Afganistan’da dün bir Taliban militanının cami çıkışında düzenlediği intihar saldırısında en az 24 kişi yaşamını yitirdi. Başkent Kabil’in 100 kilometre doğusundaki Mehterlam kentindeki en büyük camiye yönelik saldırıda ölenler arasında Afganistan istihbarat servisinin başkan yardımcısı Abdullah Lahmani’nin de bulunduğu bildirildi. Taliban tarafından üstlenilen saldırının, kent eşrafının bir arada bulunduğu bir zamana denk geldiği belirtildi. Lahmani’nin yanısıra il genel meclisi başkanı ve üst düzey bir valilik yetkilisinin de hayatını kaybettiği öğrenildi.
Abdullah Lahmani’nin, Devlet Başkanı Hamid Karzai’nin çok yakın bir dostu ve ülke güvenliğinde önemli bir isim olduğu belirtiliyor. ABD Başkanı Barack Obama’nın da çok ağırlık verdiği Afganistan’daki güvenliğin bu saldırıyla büyük bir darbe aldığına dikkat çekiliyor.

haberler