Chatte, Hollandalı kadın tarafından dolandırıldı

17 Nisan 2007 Salı
Erciyes Üniversitesi Eczacılık Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Erdoğan Berçin'in chatte tanışıp evlenme hayali kurduğu kadınla ilgili davanın yankıları sürerken, Bursalı işçi emeklisi İbrahim Yılmaz da, chatte tanıştığı Hollandalı gurbetçi G.A. tarafından dolandırıldığı iddiasıyla suç duyurusunda bulundu. 3 yıldır sanal ortamda arkadaşlık yaptığı gurbetçi kadın ile yaptığı telefon görüşmeleri ve toplam masraflarının 80 bin YTL'yi bulduğunu iddia eden 52 yaşındaki İbrahim Yılmaz, "Onun için eşimden ayrıldım, otomobilimi satıp işyerimi kapattım. Telefonlarım kapandığı için kendisinden 5 bin euro istedim. Şantaj yapmam söz konusu değil" dedi. Bayan G.A. ise İbrahim Yılmaz'ın kendisini uygunsuz fotoğraflarını internette dağıtmakla tehdit ettiğini öne sürüp, gönderdiği 2 bin euroyu bankadan çeken işçi emeklisinden davacı olmuştu.
Alınan bilgiye göre, Hollanda'nın Amsterdam şehrinde yaşayan gurbetçi G.A. ile internette tanışan Bursalı işçi emeklisi İbrahim Yılmaz'ın (52) arkadaşlıkları 3 yıl sürdü. Gurbetçi kadından G.A.'dan parası kalmadığı için 5 bin euro istediği iddia edilen İbrahim Yılmaz'a, G.A. tarafından 2 bin euro gönderildi. Buna rağmen 3 bin euro daha istediği ileri sürülen İbrahim Yılmaz'ın çıplak fotoğraflarla şantaj girişiminde bulunduğu öne sürülmüştü. Bunun üzerine Hollandan Bursa'ya gelen gurbetçi kadın savcılığa suç duyurusunda bulundu. Savcılığın talimatı üzerine harekete geçen Gasp Bürosu ekipleri, suçlamalar karşısında İbrahim Yılmaz'ı gözaltına almıştı. Bilgisayarlarına el konulan işçi emeklisi, sevk edildiği mahkemece tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı.
Şantaj suçlamasıyla karşı karşıya kalan İbrahim Yılmaz, gerçek mağdurun kendisi olduğunu öne sürüp Bursa Adliyesi'ne müracat etti. 3 yıl boyunca telefon ve diğer masraflarının 80 bin YTL olduğunu anlatan İbrahim Yılmaz, dolandırıcılık iddiasıyla ilgili suç duyurusunda bulunup 60 bin YTL'lik tazminat davası açtı.
İnternet sitesinde tavla oynadığı sırada G.A. ile tanıştıklarını söyleyen Yılmaz, "Arkadaşlığımız bir süre sonra ilerledi. Geceleri sabahlara kadar konuşmaya başladık. 3 yıl boyunca evlilik planları yapıp hayaller kurduk. Hollanda'ya gidebilmek ve G.A. ile evlenebilmek için otomobil ve işyerimi sattım. Her gün yüzlerce telefon kontürü gönderdim. Benim zararım en az 80 bin YTL" dedi.
Yaptığı ikinci evliliğe sırf bu sebeple nokta koymak zorunda kaldığını öne süren Yılmaz, "Şu an dolandırılan benim. Benim evlilik hayellerimle oynayıp, her fırsatta para istedi. Ben tükendikten sonra kendisinden para istemeye başladım. Son 3 aydır Hollanda'ya gitmek için bekliyordum. Bana 5 bin euro borcu vardı. 2 bin eurosunu gönderdi. 3 bin euroyu istediğimde ilişkiyi bitirmek istedi. Ben de kendisini şikayet edeceğimi söyleyince önce davranıp iftira attı" diye konuştu. Mahkemeye telefon mesajlarını ve MSN konuşmalarını delil olarak sunan Yılmaz, G.A. hakkında 60 bin YTL'lik tazminat davası açtı.
İbrahim Yılmaz'ın mı yoksa G.A.'nın mı haklı olduğuna önümüzdeki günlerde Bursa Adliyesi'nde görülecek karşılıklı davalarla karar verilecek.
ORHAN AKIN - SUAT ARVAS /IHA