AP'den Türkiye'ye Destek
Avrupa Parlamentosu Üyesi Graham Watson, AB'de Çok Güçlü Türkiye Karşıtı Bir Alman -Fransız Lobisinin Bulunduğunu Belirtirken "Türkiye Karşıtı Popülizm Sona Ermeli" Dedi. Watson, Türkiye'nin, AB Başkentlerinde İyi Lobi Yapmasını da İstedi.
Avrupa Parlamentosu üyesi Graham Watson, AB’de çok güçlü Türkiye karşıtı bir Alman-Fransız lobisinin bulunduğunu belirtirken “Türkiye karşıtı popülizm sona ermeli” dedi. Watson, Türkiye’nin, AB başkentlerinde iyi lobi yapmasını da istedi. Avrupa Parlamentosu’nun (AP) önemli simalarından, eski Liberal Grup Başkanı Graham Watson, AB’de çok güçlü Türkiye karşıtı bir Alman-Fransız lobisinin bulunduğunu belirtirken, “Türkiye karşıtı popülizm sona ermeli” dedi.
Britanyalı parlamenter Graham Watson, ABHaber’e açıklamalarında Fransa ve Almanya’yı, AB’de Türkiye karşıtı politika izlemelerinden dolayı eleştirerek “Maalesef bugün AB’de Türkiye’nin AB üyeliğine karşı Alman-Fransız lobisi güçlü” dedi.
Uzun sürede bu lobinin devam etmesininin de çok zor olduğuna işaret eden Watson, “AB’nin gerçek çıkarı Türkiye ile birlikte olmaktır. Bu anlaşılacaktır. Umarım 27 üyeli AB’nin bazı ülkelerindeki Türkiye karşıtı popülizm biran önce sona erer” şeklinde konuştu.
Graham Watson, Almanya ve Fransa’nın güçlü ülkeler olduğunu ama AB’nin artık 27 üyesinin bulunduğunu belirterek “Eski Alman ve Fransız etkisinden de bugün AB’de söz etmek artık zor. AB’de dengeler değişti. Bu da bir gerçek” değerlendirmesini yaptı.
Son yıllarda Türkiye’deki AB reformlarının yavaşladığını belirten Watson, Türkiye’nin, bazı AB üyelerinden gelen olumsuz eleştiriler karşısında reformlara daha da odaklanmasının büyük önem taşıdığının altını çizdi.
Bu arada, Watson, Ermenistan ile Türkiye’nin yakınlaşması ve Demokratik açılım konusunda Ankara'nın yaptığı açılımları çok olumlu bulduğunu ifade ederek “Diyaloğ tüm opsiyonlardan çok daha iyidir. Sorunları diyaloğ ve masada çözenler hep kazançlı çıkmaşlardır” şeklinde konuştu.
"TÜRKİYE AB BAŞKENTLERİNDE İYİ LOBİ YAPMALI” AP üyesi Watson, Türkiye’nin başta Brüksel olmak üzere, AB başkentlerinde iyi lobi yapması gerektiğini vurgularken de “Türkiye kararlılıkla AB sürecine devam etmeli sonuçta önümüzdeki yıllarda dünya dengeleri değişecek çok farklı bir dünya modeli ile karşı karşıya kalacağız. AB’nin Türkiyesiz yoluna devam etmesi her açıdan imkansız” görüşünü dile getirdi.

haberler