Taliban Kunduz'da NATO savaş uçakları tarafından düzenlenen saldırının soruşturulmasını istedi.

Taliban sözcüsü Zebihullah Mücahid bugün yaptığı basın açıklamasında "Birleşmiş Milletler ve İnsan Hakları Örgütleri'nin Kunduz gibi katliamların sona ermesi için bu saldırıyı araştırmasını istiyoruz" dedi.

Mücahid buna ilave olarak araştırma heyetinin Kunduz'a gelmesi halinde güvenliklerinin sağlanacağını belirtti.

Almanya: Hava Saldırısı Doğru ve Gerekliydi

Almanya Kunduz'daki saldırının doğru ve gerekli olduğunu savundu.

Almanya Savunma Bakanlığı Afganistan'daki NATO güçleri bünyesinde görev yapan Alman komutanın talimatıyla Kunduz şehrindeki iki tankerin F-16 savaş uçakları tarafından bombalanmasının gerekli ve doğru olduğunu açıkladı.

el Cezire'nin haberine göre Almanya Savunma Bakanlığı Sözcüsü Thomas Raabe bugün Almanya'nın başkenti Berlin'de yaptığı basın açıklamasında ''Kunduz'daki hava operasyonu askeri açıdan doğru ve gerekliydi'' dedi.

Raabe saldırı öncesinde bölgedeki hareketlilik hakkında keşif uçakları vesilesiyle veri adlıklarını tankerin çevresindekilerinin silahlı olduklarının tespit edilmesinden sonra F16 savaş uçaklarıyla bombalandığını kaydetti. Reebe hava saldırısında 227 kilogram ağırlığında olan iki füzenin kullanıldığını belirtti.

Alman komutanlarının emriyle gerçekleştirilen bu katliamda ölenlerin çoğunluğunun siviller olduğu Afganistan Hakları İzleme Örgütü tarafından da raporla belgelendi. Örgüt Cuma günü meydana gelen saldırıda 60-70 sivilin 12 tane de Taliban savaşçısının öldüğünü bildirdi.

Taliban da Cumartesi günü yayınladığı basın açıklamasıyla Kunduz katliamını kınamıştı.

israhaber.com