Amerika, kara listesinde yer alan el Kaide'nin Doğu Afrika lideri Nebhan'ın suikastle tasfiye edilmesine çok sevindi.

Amerika kaynakları, Somali'deki el Kaide lideri Salih Ali Salih Nebhan'a düzenlenen suikasti, askeri ve manevi açıdan büyük bir zafer ve el Kaide'ye vurulmuş güçlü bir darbe olarak niteledi.

el Cezire'nin haberine göre bazı Amerika kaynakları ise bu suikastin, aşırılık yanlılarını intikam saldırıları gerçekleştirmeye sevkedeceğini kaydetti.

İsminin açıklanmasını istemeyen Amerikan kaynakları, Pazartesi günü askeri helikopterle gerçekleştirilen saldırıyla aralarında Nebhan'ın da bulunduğu 6 kişinin vurulduğunu belirtti.

Kaynaklara göre Nebhan, Doğu Afrika'daki el Kaide'nin önemli liderleri arasında yer almaktaydı. Nebhan ayrıca, Amerika'nın tasfiye etmek istediği terör listesinde yer almaktaydı.

Kaynaklar, suikastin özel bir birlik tarafından gerçekleştirildiğini, saldırı sonrasında Nebhan'la birlikte en az üç kişinin de cesedine el konulduğunu bildirdi. Nebhan'ın dışındaki cesedler üzerinde tetkikler hala devam ediyor. Tetkiklerden ilk elde edilen bilgiye göre öldürülenlerden birisi Somalili diğeri ise yabancı.

Kaynaklar ayrıca, suikasti gerçekleştiren özel ekibin, Somali sahilindeki savaş gemisindeki helikopterle hareket ettiğini açıkladı.

israhaber.com