Ahmet Davutoğlu, Türkiye ile Suriye arasındaki seyahatlerde vizelerin kaldırıldığını açıkladı.

Suriye Devlet Başkaın Beşşar Esad, günübirlik ziyaret için Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın davetlisi olarak İstanbul'a geldi.

İstanbul Atatürk Havalimanında Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ve diğer yetkililerce karşılanan Esed, şuanda Erdoğan'la Dolmabahçe Ofisi'nde başbaşa görüşüyor.

Saat 16.15 sıralarında başlayan görüşme, basına kapalı olarak devam ediyor.

Görüşmede, Suriye-İsrail ve Suriye-Irak arasındaki bölgesel sorunlar ile terör konularının ele alınması, Türkiye ile Suriye arasında stratejik işbirliği anlaşmasının imzalanması bekleniyor.

Vizeler Kaldırıldı

İki lider görüşürken Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu Suriyeli mevkidaşı Velid Muallim ile bir araya geldi.

Görüşme sonrasında düzenlenen ortak basın açıklamasında Davutoğlu, Suriye ile Türkiye'nin güçlü ikili ilişkilerin bir yansıması olarak vizelerin kaldırıldığını ilan etti.

Davutoğlu "Kardeş Suriye halkı bilsin ki Türkiye, ikinci ülkeleridir. Gelecek, iki ülke için de parlak olacaktır. Ben, halkım adına Esed ve Muallim'e teşekkür ediyor ve 'kendi memleketlerine hoşgeldiniz' diyorum" dedi.

Muallim'e teşekkür eden Davutoğlu "Bugünden itibaren iki ülke halkı vizeye ihtiyaç olmaksızın karşılıklı ziyaret edebilecekler. Bu ilişkilerimizin ulaştığı seviyeyi gösteren çok önemli işarettir. Alınan karar, karşılıklı güven ilişkisinin göstergesidir. İlişkilerimiz, bölge ve uluslararası açıdan örnek iki komşu ülke ilişkisidir. Suriye ile bölgesel işbirliğimiz daha da genişleyecek" dedi.

Esed'in iftar yemeğinden sonra ülkesine döneceği öğrenildi.

israhaber.com