Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) eski Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş, Başbakan Recep Tayip Erdoğan'ın Kıbrıs'ta izlediği kazan-kazan siyasetinin ABD'nin bir oyunu olduğunu iddia etti.

Hatay'ın İskenderun İlçesi'nde, Genç İşadamları Derneği tarafından düzenlenen "AB Sürecinde Türkiye ve KKTC" konulu konferansa konuşmacı olarak katılan Denktaş, AK Parti hükümetinin Kıbrıs politikasını eleştirdi. Denktaş, AB'ye girmek için Başbakan Erdoğan'ın ABD'nin bir oyunu olan kazan-kazan siyasetini benimsediğini öne sürerek, "Başbakan Erdoğan'ın bir beyanatını okudum. 'Biz kazan-kazan siyasetimizden vazgeçmiyoruz' diyor. Yani o da kazansın, bende kazanayım. Başbakan şimdi söyleyeceğimi iyi dinler inşallah, Rum da kazanmıştır, Rum bütün Kıbrıs'ı almak istiyordu. Değil mi? Yarısını aldı ve kazandı. Biz ne istiyorduk; Rum bizi azınlık yapmasın, bizim hükümetimiz olmasın, biz de kazandık. O halde iki tarafta kazanmıştır. Rum'un bugün daha başka şeyler istemesi ne anlama gelir? Bütün Kıbrıs benimdir. Tüm Kıbrıs'ı istiyorum anlamına gelir. Buna hakkı yok. Artık Türkiye Cumhuriyeti hükümeti bu gerçekleri görmeli. Dolayısıyla bizim meseleyi halletme formülümüz Sayın Sezer'in dünyaya duyurduğu formüldür. Türkiye'nin tasdik etmesi gereken formül budur. Kazan-kazan formülü değildir" dedi.


Türkiye'nin AB'ye girmesinin uluslararası anlaşmalara aykırı olduğunu belirten Dentaş, "AB'ye girmek Türkiye'ye haksızlıktır. Kıbrıs Türkleri'nin haklarını gasptır. Yunan'dan tarafa ağırlık koymak, hatır yapmaktır" şeklinde konuştu. Bazı ülkelerin Türkiye'nin AB üyeliği için Kıbrıs'ı Rumlaştırmak istediklerini ileri süren Dentaş, şunları söyledi:

"Türkiye, müzakerelerde ısrar etmek yerine, AB önünde el ovuşturup rica etmektedir. KKTC bir an evvel kabul edilmelidir. Sancılarla kanlarla çığlıklarla doğan bir devleti doğuran halk, eğer şerefli bir halk ise -ki Kıbrıs Türkü şereflidir ve onu tanıyan Türk ulusu şereflilerin şereflisidir- doğmuş olan bir devleti ortadan kaldıracak bir anlaşmaya imza atmaz."

(AS-HT-KK-KK-Y) (İhlas Haber Ajansı)