Almanya’nın Schleswig-Holstein Eyalet Parlamentosu seçimleri için Yeşiller’den aday olan Türk kökenli Yıldız Yüce’nin seçim afişlerinin üzerine gamalı haç çizildi. Yeşiller Partisi, saldırıyı kınadı.

ALMANYA’nın Lübeck kentinde Türk kökenli siyasetçi Yıldız Yüce’nin seçim afişlerinin üzerine ırkçılar gamalı haç işareti çizdi.

Sosyal danışman olan Yıldız Yüce, 27 Eylül’deki federal parlamento seçimlerinin yanı sıra yapılacak yerel seçimlerde Schleswig-Holstein’de eyalet parlamentosu için aday oldu. Yeşiller Partili olan Yıldız Yüce’nin fotoğrafı ve isminin yazılı olduğu afişin saldırıya uğraması üzerine partinin Lübeck teşkilatı Sözcüsü Katja Menzt, bir açıklama yaparak olayı kınadı.

Menzt, “Lübeck’te onlarca partinin, yüzlerce seçim afişi var. Neonazilerin özellikle arkadaşımız Yıldız Yüce’nin afişini hedef seçmesi olayın planlı olduğunu gösteriyor. Bu basit bir olay değil, adayımıza gözdağı verme hedefli bir saldırı” dedi.

Yüce, olayın kendisini yıldırmayacağını belirterek, “Özgür ve demokratik bir sistemde yaşıyoruz. Almanya’da farklı siyasi düşüncelerle olmak ve onlarla tartışmak mümkün. Ama iyi bir demokraside ne ırkçılara ne de Musevi düşmanlığına yer vardır. Irkçılığa, neonazi tehlikesine karşı daha yoğun bir mücadele vereceğim. Okul eğitiminde ırkçılık karşıtı değerlere önem verilmeli” diye konuştu.

hurriyet