Afganistan’dan askerlerini çekmezse Almanya’nın iki haftaya kadar hedef alınacağını öne süren “Kravatlı El Kaideci” Ebu Talha’nın tehdidi üzerine güvenlik önlemleri artırıldı. Buna rağmen, dünyanın en büyük bira festivali olan Münih’teki Oktoberfest dün coşkuyla açıldı.

GELECEK pazar günü genel seçimler için sandığa gidecek olan Almanya’da, El Kaide’nin tehdit videosu üzerine alarm verildi. Terör örgütünün Almanya’daki “vitrin adamlarından” biri olan Fas asıllı Ebu Talha, takım elbisesi ve akıcı Almancası ile, seçimlerin favorisi olan muhafazakar Başbakan Angela Merkel’e oy verilmemesini istedi.
2004 ve 2005’te Madrid ve Londra’yı vuran El Kaide saldırılarını hatırlatan Ebu Talha, şunları söyledi:

Frau Merkel’i seçmeyin

“Bayan Merkel, İngiliz ve İspanyol muhafazakarların Irak savaşına destek vermesinin mantıklı sonucu ne oldu? O yeniden seçilirse, Almanları zor günler bekliyor. Almanya Müslümanlarından, seçimleri izleyecek iki hafta boyunca şart olmadıkça dışarı çıkmamalarını istiyoruz. Alman halkı Afganistan’dan asker çekmeye karar vermezse, siz de çocuklarınızı bu süreçte yakınınızda tutun. Saldırabiliriz.”

Tehdidin ardından, Alman İçişleri Bakanlığı terör alarm düzeyini artırdı. ABD’nin Berlin Büyükelçiliği de Amerikan vatandaşlarını seçimlerden önce dikkatli olmaları yönünde uyardı. Almanya’nın Afganistan’da 4 bin 200 askeri var.

1 milyar Euro’luk festival

Dün yoğun güvenlik önlemleri altında başlayan festivale 6 milyon kişinin ziyaret etmesi bekleniyor.
Festival geçen yıl Münih’e 955 milyon euro kazandırdı.
6.5 milyon litre bira, 460 bin tavuk ve 104 öküz tüketildi.
1 litre biranın fiyatı 8.10 Euro ile 8.60 Euro arasında değişiyor. Yarım piliç çevirmesi ise yaklaşık 10 Euro.hurriyet