AK Parti Grup Başkan Vekili Salih Kapusuz, Merkez Karar ve Yönetim Kurulu (MKYK) toplantısının Cumhurbaşkanlığı seçimiyle ilgili son karar toplantısı olduğunu belirterek, "Aday ilan edilmeyecek" dedi.

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hayati Yazıcı ise Başbakan Erdoğan'ın her şeye layık olduğunu ifade ederek, "Ne karar verecekse partimiz, teşkilatımız, milletimiz arkasında olacak" diye konuştu. AK Parti'nin Köşk adayının şekilleneceği Merkez Karar ve Yönetim Kurulu toplantısı öncesinde kurul üyeleri Cumhurbaşkanlığı seçimine ilişkin gazetecilerin sorularını cevapladı. AK Parti'nin teşkilat anketinden Başbakan Erdoğan ve Dışişleri Bakanı Gül'ün dışında en güçlü aday olarak çıkan Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdüllatif Şener, gazetecilerin sorularını cevaplamaktan kaçındı. Adalet Bakanı Cemil Çiçek de, "Merdivenlerin basamaklarını teker teker çıkmak lazım" demekle yetindi.


Gazetecilerin 'Sayın Başbakan aday olur mu?' sorusuna, "Bekleyeceksiniz, bekleyip göreceğiz" cevabını veren Kapusuz, toplantıdan bir karar çıkıp çıkmayacağı konusunda ise, açıklama yetkisinin kurula ait olduğunu söyledi. Kapusuz, "Karardan kastınız adayın ilan edilecek olması ise böyle bir şey olmayacak. Açıklama yetkisi kurula ait. Ben tek başıma bir şey diyemem" dedi. Kapusuz, AK Parti MKYK'da alınan karar dışında herhangi bir milletvekilinin aday olma ihtimalinin sorulması üzerine ise "AK Parti demokrat bir parti, diğer partilere benzemez. Herhalde farkı bugüne kadar fark ettiniz" değerlendirmesini yaptı. AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hayati Yazıcı ise, aday olup olmama değerlendirmesini Genel Başkan'ın yapacağını belirterek, "Ben görüşümü açıklamam. Bu, şu ana kadar izlenen özgün politikayı zedeler. Bugünkü toplantıda değerlendirme yapılacak. Sonuç toplantısı değil. Sayın Başbakanımız anketleri, görüşleri, görüşmeleri değerlendirecek. Bunlara göre değerlendirme yapacak" şeklinde konuştu. Yazıcı, Başbakan Erdoğan'ın Cumhurbaşkanlığı adaylığı konusunda ise, "Sayın Genel Başkanımız her şeye layıktır. Ne karar verecekse partimiz, teşkilatımız, milletimiz arkasında olacak" yorumunu yaptı. Gazetecilerin aynı yöndeki sorularını cevaplayan kurul üyesi ve Gaziantep Milletvekili Fatma Şahin ise adayın toplantıda belirleneceğini söyledi.

(DA-MAY-ÖK-Y) (İhlas Haber Ajansı)