Başbakan Erdoğan cumhurbaşkanlığı seçimleri öncesinde 8. Cumhurbaşkanı merhum Turgut Özal'ın izlediği taktiği izliyor. İşte, Erdoğan ile Özal'ın Köşk benzerlikleri:

1989 yılındaki cumhurbaşkanlığı seçimleri öncesinde Turgut Özal, öncelikle ANAP teşkilatı ve halk nezdinden anketler yaptırdı. Başbakan Erdoğan'da teşkilat ve halk nezdinde anketler yaparak adaylık sürecini başlattı. Turgut Özal, cumhurbaşkanı adaylığı öncesinde ANAP milletvekilleriyle biraraya gelerek istişare toplantıları yaptı.

ANAMUHALEFETLE GÖRÜŞMEDİ

8. Cumhurbaşkanı Turgut Özal, cumhurbaşkanı seçilmeden önce ana muhalefet partisi SHP ve muhalefet partisi DYP ile uzlaşma arayışlarına girmedi. SHP lideri Erdal İnönü ve DYP lideri Süleyman Demirel cumhurbaşkanının uzlaşma ile seçilmesi çağrılarını Özal kabul etmedi.

UÇAKTA AÇIKLAMALAR

Özal, adaylığı öncesinde İspanya'ya giderken yaptığı açıklamalarla dikkat çekti. Özal, Madrid'e giderken uçakta yaptığı "Ağır ağır çıkacaksın bu merdivenleri' açıklaması cumhurbaşkanı adayı olacağı şeklinde yorumlandı.

Özal Madrid'den dönüşte ise "Aday olmama ihtimalim daha yüksek" diyerek kafaları karıştırdı. Özal, cumhurbaşkanı adayı olduğunu ANAP Grup Toplantısı'nda açıkladı. Başbakan Erdoğan'ın cumhurbaşkanı adayını 24 veya 25 Nisan'da yapılacak grup toplantısında açıklaması bekleniyor.