Arap Nüfusunda 906 Genetik Bozukluğa Rastlandı

Son Yapılan Bir Araştırmada Arap Nüfusunda 200'ü Körfez Bölgesinde Ortak Olmak Üzere 906 Adet Genetik Bozukluğa Rastlandığı Kaydedildi.
The National gazetesindeki habere göre, Arap dünyası dünyada en yüksek genetik bozukluk oranına sahip bölgelerden biri olma özelliği taşıyor. Dubai merkezli Arap Gen Çalışmaları Merkezi tarafından yapılan araştırmada, Araplar ve ülkede yaşayan yabancılarda 241 farklı genetik bozukluğa rastlandı. Bunların 119 tanesinin ise Birleşik Arap Emirlikleri yerlilerine has olduğu belirtildi.

Merkezin, daha çok araştırma yapılabilmesi ve tedaviye ulaşılabilmesi amacıyla genetik bozukluklarla ilgili veri bankası oluşturduğu bildirildi. Uzmanlar, diyabet, talasemi ve göğüs kanseri gibi hastalıkların BAE, Umman ve Bahreyn'de 'salgın' seviyesine ulaştığını ve her 100 bin kişide 100 vakaya rastlandığını ifade etti.
Genetik bozuklukların birçoğunun kültürün bir parçası haline gelen yakın akraba evliliklerinden kaynaklandığı vurgulandı. Örnek olarak Dubai'deki evliliklerin yüzde 40'ının, El Ayn emirliğindeki evliliklerin yüzde 54'ünün, başkent Abu Dabi'dekilerin ise yüzde 32'sinin akraba evliliği olduğu öğrenildi.
Uzmanlar, genetik bozuklukların erken teşhis edilebilmesi için evlilik öncesi tarama gibi yola başvurulması gerektiğini söyledi.

(CİHAN)