Malatya'da misyonerlik faaliyetleri yaptığı iddia edilen yayınevine yönelik saldırı ile ilgili detaylar netleşiyor. Ölenlerden biri yabancı uyruklu.. Olayla ilgili 4 kişi gözaltında...

Malatya'da Zirve Yayınevi'ne düzenlenen saldırıda 3 kişi öldü. Ağır yaralı 2 kişinin ameliyatı sürüyor. 4 kişi gözaltına alındı.

Ölenlerden birinin Alman uyruklu olduğu ifade ediliyor. Olayla ilgili olarak 4 kişinin gözaltına alındığı belirtiliyor.

Ölenlerden ikisinin adı Necati Aydın ve Uğur Yüksel ve yayın evi çalışanı olduğu belirtiliyor.

Yayınevinin bulunduğu binadan atlayan Emre Günaydın adlı bir kişi de yaralanarak, Malatya Devlet Hastanesi'ne kaldırıldı.

Boğazı kesilen 2 kişi Turgut Özal Tıp Fakültesi Hstanesi'nde ameliyata alındı. Başhekim Murat Can Miman yaralıların hayati tehlikelerinin devam ettiğini açıkladı. Polis, şehirde operasyon başlattı.

TEHDİT İDDİASI

İddiaya göre yayınevi "Kayra" adı altında faaliyet gösterirken "İncil dağıttığı" iddiası ile ülkücüler tarafından protesto edildi ve adını "Zirve" olarak değiştirdi.

CNN TÜRK yayınına katılan Zirve Yayınevi Genel Müdürü Hamza Özant, bir takım tehditler aldıklarını söyledi.

Yayınevi ile aynı binada bulunan Cem Vakfı'nın Malatya Şubesi Başkanı Eşref Doğan, söz konusu yere giren-çıkan çok sayıda kişinin olduğunu, orada yayıncılık yapıldığını bildiklerini söyledi.

Doğan, olayın nasıl meydana geldiğini bilmediklerini, herhangi bir ses duymadıklarını söyledi.

Bu arada, Malatya Valisi Halil İbrahim Daşöz, Emniyet Müdürü Ali Osman Kahya ve Cumhuriyet Başsavcısı Mustafa Demirdağ, olay yerinde incelemelerde bulunuyor. Vali Daşöz'ün konuyla ilgili açıklama yapması bekleniyor.Kaynak : CNN TÜRK